Nanotechnologia może być przyszłością w leczeniu nowotworów

FARMAKOTERAPIA

Autor: The Times/rynekaptek.pl   19-11-2009, 13:40

Badania na zwierzętach wykazały skuteczność nanocząsteczki, która może zrewolucjonizować leczenie ra­ka. Okazuje się, że nowotwory skutecznie blokowane są przez znane leki, ale podawane na podstawie badań DNA pacjenta.

W przyszłym roku przejdzie pierwszy test kliniczny na pacjentach terapia nanotechnologiczna, która atakuje nowotwory "inteligentną bombą". Nanocząsteczka zawierająca lek antyrakowy oszukuje układ odpornościowy ludzkiego organizmu, a następnie dociera do komórek nowotworowych, precyzyjnie niszcząc je dawką preparatu. W ten sposób nowatorska terapia oszczędza pacjentom nieprzyjemnych skutków ubocznych chemioterapii.

Badania na zwierzętach pokazały, że takie leczenie zmniejsza guzy niemal do zera. Jednocześnie jest lepiej tolerowane przez organizm niż konwencjonalne terapie, które nierzadko bardziej wyniszczają organizm niż sam nowotwór. Niedługo przeprowadzone zostaną ostatnie testy toksykologiczne. Jeśli zakończą się powodzeniem, za kilka miesięcy terapia będzie testowana na 25 chorych.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH