Nanotechnologia może być przyszłością w leczeniu nowotworów

FARMAKOTERAPIA

Autor: The Times/rynekaptek.pl   19-11-2009, 13:40

Badania na zwierzętach wykazały skuteczność nanocząsteczki, która może zrewolucjonizować leczenie ra­ka. Okazuje się, że nowotwory skutecznie blokowane są przez znane leki, ale podawane na podstawie badań DNA pacjenta.

Gdyby się okazało, że nanoterapia jest skuteczna, lek stworzony w oparciu o nią powinien wejść na rynek w ciągu ok. pięciu lat. Na razie wiadomo, że leczenie za pomocą nano­cząsteczek, które zostało stworzone z myślą o walce z rakiem prostaty, powinno być skuteczne także przeciwko innym guzom litym, takim jak niektóre postacie nowotworów piersi, płuc i mózgu.

Nanocząsteczka o nazwie BIND 014 ma za zadanie rozwiązać trzy spośród największych problemów związanych z podawaniem leków: jak sprawić, żeby lecznicze molekuły dotarły tam, gdzie trzeba, jak doprowadzić do stopniowego ich uwalniania przez wiele dni i jak uniemożliwić systemowi odpornościowemu rozpoznanie ich jako obcych i zniszczenie ich.

BIND 014 przenosi lek w „paczce do rąk adresata” - opracowanej przez Roberta Langera z MIT i Omida Farokhzada z Harvardu, współzałożycieli BIND Biosciences. Średnica nanocząsteczki wynosi 100 nanometrów – jedną dziesięciomilionową metra – i jest tysiąc razy mniejsza od średnicy ludzkiego włosa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH