Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego: w stolicy żyje się dłużej

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   21-01-2011, 16:05

Warszawiacy żyją około 2-3 lata dłużej od mieszkańców innych regionów. I nie dlatego, że w stolicy się mniej choruje. Odpowiada za to lepsza dostępność do ochrony zdrowia i zdrowszy styl życia - wynika z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Mieszkańcy Warszawy są starsi w porównaniu z całym krajem. Co szósty mieszkaniec stolicy ma 65 lat i więcej, a połowa ma powyżej 41 lat. Przeciętna długość życia wynosi tu: dla mężczyzn 74 lata i kobiet81. Dla porównania średnia życia dla mieszkańca Łodzi to 68 lat, a wrocławianina 72.

Największą bolączką mieszkańców stolicy są choroby serca. Z tego powodu umiera ok. 44 proc. warszawiaków.

– To, co przyznam osobiście mnie zaskoczyło, to fakt, że większość zgonów nie jest wynikiem zawału, a innych chorób serca – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Jego zdaniem, wychodzi na to, że skoncentrowaliśmy się na zawałach, zapominając o innych chorobach układu krążenia i to one nas dzisiaj zabijają. Walka z tym zjawiskiem jest teraz niesłychanie ważnym wyzwaniem w dziedzinie zdrowia publicznego.

Nowotwory złośliwe są drugą, najczęstszą przyczyną zgonów w stolicy (ponad 27 proc.). Jednak w przypadku mężczyzn zagrożenie życia z ich powodu zmniejsza się i jego poziom jest w Warszawie mniejszy niż przeciętny dla całego kraju.

Dominującym nowotworem jest rak tchawicy, oskrzeli i płuc. – Czemu właśnie ta grupa nowotworu jest tu najczęstsza nie potrafimy jeszcze dokładnie odpowiedzieć. To co jest zaskakujące to to, że w tym przypadku częściej chorują kobiety i częściej z tego powodu umierają. Prawdopodobnie ma to związek z paleniem papierosów, gdyż wśród palaczy procent palących kobiet jest wyższy od mężczyzn – przyznaje na dr Wojtyniak.

Zmniejsza się za to częstotliwość występowania nadwagi i otyłości.Warszawiacy odżywiają się zdecydowanie lepiej niż inni rodacy, coraz więcej też uwagi przywiązują do aktywności fizycznej. Równie niska jest zapadalność na choroby zawodowe. W Warszawie jest ponad 3-krotnie niższa niż w całym kraju.

– To co wyłania się z raportu jest jednoznaczną wskazówka, że stołeczna służba zdrowia ma się całkiem dobrze. Warszawiacy są częściej diagnozowani i dzięki temu leczeni we wczesnych stadiach choroby, a dzięki temu dłużej żyjemy. Oczywiście to nie oznacza, że w tej sferze już wszystko zostało zrobione – mów nam Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Dodaje, raport to podstawa planowania systemu programów profilaktycznych, rozwoju infrastruktury, zakupu sprzętu oraz przeznaczenia stołecznych środków finansowych w kolejnych latach w służbie zdrowia.

Stwierdził, że władze Warszawy nadal będą kładły nacisk na opiekę nad matką i dzieckiem oraz seniorem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH