Narodowy wskaźnik stresu bije rekordy: tuż za nami Koreańczycy

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   06-05-2011, 08:42

Narodowy wskaźnik stresu bije rekordy: tuż za nami Koreańczycy Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polacy są najbardziej zestresowanymi pracownikami na świecie - wynika z badań firmy Extended DISC, cytowanych przez Dziennik Polski.

Poziom stresu w pracy pokazuje tzw. Narodowy Wskaźnik Stresu (NSI - National Stress Indicator). Im wyższy wskaźnik NSI, tym miejsce pracy i środowisko, w którym żyjemy, odbieramy jako mniej stabilne, spokojne i bezpieczne. Naukowcy od dawna wiedzą, że stres w nadmiarze jest jednym z najpotężniejszych, o ile nie największym czynnikiem chorobotwórczym.

Wskaźnik stresu w Polsce wynosi 2,22. Za nami jest Korea Płd. ze wskaźnikiem 1,98. Trzecie miejsce zajmuje Dania (1,81), a następnie: Finlandia (1,74), Chiny (1,68), Tajlandia (1,53), Niemcy (1,53), Kanada (1,53), USA (1,51), Wielka Brytania (1,47), Hiszpania (1,41). Na luzie pracują Brazylijczycy (1,19).

Bardziej podatni na stres są mieszkańcy dużych aglomeracji. Stres w ich przypadku jest związany nie tylko z wykonywanymi obowiązkami i relacjami z przełożonymi, ale też długim dojazdem do pracy i korkami. Mieszkańcy mniej zindustrializowanych obszarów kraju są bardziej spokojni.

Najmniej zestresowanych Polaków mieszka na południu i wschodzie Polski, ale i tak czterech na pięciu zatrudnionych tam gnębi stres. W porównaniu do mieszkańców stolicy to stosunkowo niewiele. Tylko jedna osoba na dwadzieścia pracujących w Warszawie nie skarży się na stres.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH