"Nature": najważniejsze wydarzenia w nauce w 2010 roku

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-12-2010, 12:02

Sztuczny genom, nowy oręż do walki z HIV, trzęsienie ziemi na Haiti - to niektóre z najważniejszych wydarzeń naukowych i przyrodniczych 2010 r. według "Nature".

Do najważniejszych wydarzeń naukowych mijającego roku redakcja „Nature” zaliczyła dokonania w walce z zakażeniami wirusem HIV. W lipcu naukowcy poinformowali, że regularnie stosowany przeciwwirusowy żel (zawierający lek tenofowir) zmniejsza częstość zakażeń wirusem HIV nawet o 54 proc. u kobiet, które mają podwyższone ryzyko infekcji.

Z kolei badania przeprowadzone w grupie niemal 2 500 mężczyzn zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka (geje, transseksualiści i mężczyźni biseksualni) wykazały, iż systematyczne stosowanie leku Truvada (połączenie tenofowiru i emtrycytabiny) może obniżać ryzyko zakażenia wirusem o 73 proc. w ciągu dwóch lat.

Jednym z najbardziej śmiałych i spektakularnych doniesień 2010 r. było stworzenie organizmu zawierającego „sztuczny genom”. 20 maja naukowcy z Instytutu J. Craiga Ventera w Rockville (stan Maryland) poinformowali, że komórka bakterii, do której wprowadzono syntetyczny genom, podjęła funkcje życiowe i zaczęła się dzielić.

Genom ten stanowi w zasadzie kopię genomu bakterii Mycoplasma mycoides. Zespół Daniela Gibsona wzbogacił go jedynie o cztery dodatkowe sekwencje DNA (tzw. znacznikowe) oraz zakodowany adres strony internetowej i kilka znanych cytatów, a następnie wprowadził do komórki bakterii z gatunku Mycoplasma capricolum.

Niektórzy naukowcy uznali ten krok za znaczny postęp, inni wskazywali natomiast, że badaczy czeka jeszcze długa droga zanim będą w stanie zaprojektować i skonstruować nowy gatunek bakterii zupełnie od podstaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH