Naukowcy: antybiotyki nie są skuteczne przy kaszlu

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   28-03-2011, 11:51

Naukowcy: antybiotyki nie są skuteczne przy kaszlu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak informuje European Respiratory Journal, wbrew obiegowym opiniom, antybiotyki niewiele pomagają przy kaszlu połączonym z odkrztuszaniem zabarwionej wydzieliny.

Ostry kaszel to częsty powód wizyty u lekarza. Wiele osób oczekuje, że dostaną antybiotyk i wyleczą tę dolegliwość. Uważa się przy tym, że odkrztuszanie zabarwionej wydzieliny świadczy o zakażeniu bakteryjnym.

Zespół prof. Chrisa Butlera z Cardiff University przeprowadził badania ankietowe dotyczące 3000 dorosłych pacjentów z 13 krajów Europy. Okazało się, że tym, którzy odkrztuszali zabarwioną na zielono lub żółto wydzielinę lekarze częściej przepisywali antybiotyki. Jednak antybiotyki wcale znacząco nie przyspieszały wyzdrowienia – różnica pomiędzy leczonymi antybiotykami a tymi, którym ich nie podawano wynosiła mniej niż pół punktu procentowego na skali nasilenia objawów.

Jak wyjaśnia prof. Butler, u zdrowego dorosłego ostry kaszel sam wygasa bez pomocy antybiotyków. Inni specjaliści przypominają, że utrzymujący się tygodniami kaszel może być objawem poważnej choroby, na przykład gruźlicy czy raka płuca.

Nadużywanie antybiotyków prowadzi do powstawania odpornych na ich działanie szczepów bakterii, co w przyszłości może uniemożliwić leczenie antybiotykami osób, które naprawdę będą tego potrzebowały.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH