Naukowcy: cukier uzależnia tak jak alkohol?

FARMAKOTERAPIA

Autor: onet.pl/rynekaptek.pl   04-02-2011, 10:15

Naukowcy z Centralnego Instytutu Zdrowia Psychicznego w Mannheimie prowadzą badania nad podejrzeniem, że cukier może uzależniać podobnie jak alkohol i narkotyki - informuje Deutsche Welle.

Badacze poszukują odpowiedzi na pytanie, czy – i jeśli tak, to dlaczego – ludzie mogą tak samo uzależnić się od cukru jak i od alkoholu, narkotyków czy papierosów.

Specjaliści prowadzili badania pacjentów z nadwagą. Ci leżąc w komorze rezonansu magnetycznego, oglądali przez specjalne okulary filmy, na których widzieli np. słodycze, ciasta i lody. U pacjentów z zaburzeniami na tle jedzenia zauważono aktywację ośrodka mózgu odpowiedzialnego za system nagradzania i wydzielanie dopimy – hormonu szczęścia, wywołującego euforię, pozytywne oczekiwania i dobre uczucia.

Takie euforyczne reakcje przypominają stan upojenia alkoholowego czy odurzenia pod wpływem narkotyków. Przy konsumpcji narkotyków, oprócz ośrodka mózgowego odpowiedzialnego za system nagradzania, do głosu dochodzi także system odpowiedzialny za stres.

Trafiające do organizmu substancje uspokajające takie jak: endorfina i opium wywołują odurzenie podobne do ekstazy szczęścia, a to uzależnia. Badania na szczurach również pokazują, że duże dawki cukru wywołują u nich ogromne zmiany w obu systemach.

Więcej:
http://wiadomosci.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH