Naukowcy: dzielenie tabletek to zły pomysł

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   07-01-2011, 11:05

Naukowcy: dzielenie tabletek to zły pomysł Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dzielenie tabletek to wysoce niedokładna i potencjalnie niebezpieczna metoda podawania leków - twierdzą badacze z uniwersytetu w Gandawie.

Publikację na ten temat zamieścił Journal of Advanced Nursing.

Wiele tabletek ma nacięcia, ułatwiające ich dzielenie. Są też w sprzedaży specjalne przyrządy ułatwiające tę operację. Jak jednak wynika z badań naukowców z belgijskiego uniwersytetu w Gandawie, niemal w co trzecim przypadku otrzymane fragmenty tabletki różnią się od zalecanej dawki o 15 proc. lub więcej. 

Podczas badań pięciu ochotników (student farmacji, badacz, profesor, pracownik administracyjny i laborant) dzieliło osiem rodzajów różnej wielkości i kształtu tabletek przy pomocy trzech różnych technik, zwykle stosowanych w domach opieki (nóż, nożyczki, specjalny przyrząd). 

Trzy rodzaje tabletek nie miały linii podziału, trzy miały jedną, a pozostałe dwie - dwie takie linie. Tabletki były dzielone na połówki lub na ćwiartki – w sumie uzyskano 3600 kawałków. 

Jak się okazało, 31 proc. uzyskanych kawałków różniło się od zamierzonej wagi o ponad 15 proc, a 14 proc. – o ponad 25 proc. Nawet przy najbardziej dokładnej metodzie 21 proc. fragmentów miało wagę różniącą się o co najmniej 8 proc. od założonej. 

W przypadku leków o silnym działaniu, których dawka lecznicza jest niewiele mniejsza od toksycznej, tak niedokładne dawkowanie może być niebezpieczne. 

Autorzy badań wzywają więc producentów leków do produkowania ich w szerszej gamie dawek lub w postaci płynnej. 

Ich zdaniem, dzielenia tabletek należy unikać, a jeśli już nie ma innego wyjścia, powinna to robić ‒ za pomocą odpowiedniego urządzenia ‒ osoba mająca wprawę i świadoma następstw niedokładnego podziału. Kapsułek i drażetek nie można zwykle dzielić, bo ich otoczka modyfikuje sposób działania leku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH