Naukowcy: istnieje związek między wirusem HPV a rakiem płuca

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   13-04-2011, 14:18

Chorzy na raka płuca znacznie częściej niż osoby zdrowe są zakażeni niebezpiecznymi, tzw. onkogennymi typami wirusa HPV.

Jak poinformowała dr Jolanta Lissowska z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii w Warszawie, z badań, w których brali udział polscy naukowcy wynika, że ryzyko zachorowania na raka płuca u osób, u których wykryli przeciwciała przeciw HPV było ponad 100 proc. wyższe w przypadku wirusów niskiego ryzyka i około 60-70 proc. wyższe w przypadku wirusów najbardziej onkogennych.

- Nie wiemy jednak, czy jest to zależność przyczynowo-skutkowa, ani jaka jest droga infekcji HPV w płucu - powiedziała dr Lissowska, podkreślając, że potrzebne są dalsze badania, które pomogą to wyjaśnić.

Na ponad 100 znanych typów wirus HPV kilkanaście ma działanie rakotwórcze (są to tzw. typy onkogenne). Z danych WHO wynika, że typy te biorą udział w rozwoju aż 99 proc. przypadków raka szyjki macicy, 90 proc. przypadków raka odbytu, ponad 40 proc. przypadków raka narządów zewnętrznych - pochwy, sromu, prącia oraz - co ma związek głównie z seksem oralnym - minimum 12 proc. przypadków raka ustnej części gardła i minimum 3 proc. przypadków raka jamy ustnej.

Już wcześniej pojawiały się doniesienia na temat związku infekcji HPV z rakiem płuca. Ze względu na małą liczebność przebadanych pacjentów i różnice w metodologii badań wyniki tych analiz nie były jednak istotne statystycznie.

Najnowsze badania przeprowadzono wśród mieszkańców sześciu krajów Europy Środkowej: Polski, Rosji, Czech, Rumunii, Węgier i Niemiec. Od 1633 chorych na raka płuca i 2729 odpowiednio dobranych zdrowych osób pobrano próbki krwi i przebadano je pod względem obecności przeciwciał przeciw czterem typom wirusa HPV - typu 6, 11, 16 i 18.

Typy HPV16 i HPV18 są silnie onkogenne - odpowiadają za ok. 70 proc. przypadków raka szyjki macicy. Za mniej ryzykowne uważa się typy HPV6 i HPV11, które przede wszystkim powodują powstawanie łagodnych zmian brodawkowatych na narządach rodnych.
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH