Naukowcy: konopie skuteczne w leczeniu padaczki

FARMAKOTERAPIA

Autor: sfora.pl/rynekaptek.pl   11-04-2011, 12:57

Naukowcy: konopie skuteczne w leczeniu padaczki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy odkryli, że konopie indyjskie zawierają trzy substancje, które mogą powstrzymywać ataki padaczki - informuje "The Daily Telegraph".

Na konopiach odcisnęło się piętno lat 60. i 70., gdy używane były jako narkotyki, tymczasem wiele zawartych w konopiach substancji czynnych można wykorzystywać w medycynie - twierdzi dr Ben Whalley, który prowadzi badania nad medycznym wykorzystaniem konopi indyjskich na wydziale farmacji University of Reading.

Uwagę naukowców przykuło kilkanaście substancji czynnych, które znajdują się w liściach marihuany. Dwie z nich z powodzeniem zastosowali na zwierzętach, powstrzymując ataki padaczki.

Ich zdaniem, substancje te: kanabidiol oraz GWP42006 zakłócają przesyłanie sygnałów, które powodują hiperaktywność mózgu i napady padaczki.

Naukowcy mają nadzieję, że w ciągu trzech najbliższych lat uda im się rozpocząć badania kliniczne na ludziach z użyciem tych substancji. Jeśli przebiegną pomyślnie będzie to nadzieja na powrót do normalnego życia dla wielu chorych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH