Naukowcy na tropie prostej diagnostyki nowotworów

FARMAKOTERAPIA

Autor: Katarzyna Lisowska/rynekaptek.pl   07-02-2011, 08:01

Polscy naukowcy chcą opracować tanie i skuteczne testy, które wykrywałyby nowotwory. Rozwój technologii i wprowadzenie nowych metod badawczych do laboratoriów oraz powiązanie różnych dziedzin nauki jak np. chemii i biologii, daje szansę na takie przełomowe odkrycia.

Wrocławski zespół chemików jest coraz bliżej wyselekcjonowania takich specyficznych cząsteczek dla chorób nowotworowych. Jak zapewnia dr Drąg jest duża szansa żeby je zastosować w praktyce w ciągu najbliższych kilku lat.
Marker, który w badaniach klinicznych byłby wysoce skuteczny powinien być łatwo mierzalny w tkance lub płynie ustrojowym. Ich pobranie nie powinno być zarazem uciążliwe dla chorego. Co najważniejsze nie powinno być kosztowne.
– Synteza takich cząsteczek nie jest droga. Testy diagnostyczne, które powstałyby w oparciu o nie,  nie powinny kosztować więcej niż200 - 300 zł. Niezbyt wygórowany koszt pozwoliłby na ich powszechne stosowanie – zaznacza Marcin Drąg.
 * Dr Marcin Drąg jest adiunktem w Zespole Chemii Biomedycznej i Mikrobiologii Politechniki Wrocławskiej. W pracy naukowej koncentruje się na wyjaśnieniu roli wybranych enzymów w procesie indukcji i hamowania programowanej śmierci komórek rakowych poprzez zaprojektowanie i syntezę ich specyficznych inhibitorów. Doktor jest stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która m.in. finansuje jego badania nad nowotworami. 

Źródło: www.rynekzdrowia.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH