Naukowcy: nawet połowa mężczyzn zarażona HPV?

FARMAKOTERAPIA

Autor: Medicinenet/rynekaptek.pl   08-03-2011, 08:17

Naukowcy: nawet połowa mężczyzn zarażona HPV? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Badania przeprowadzone przez amerykański National Cancer Institute (NCI) wskazują, że nawet 50 proc. mężczyzn może być zarażona wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

Jak informuje portal Medicinenet, badanie objęło ponad 1000 mężczyzn ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii i Meksyku w wieku pomiędzy 18 a 70 lat. Żaden z badanych nie był nosicielem HIV i u żadnego z nich nie rozpoznano wcześniej raka. Mężczyzn przez okres dwóch lat, co sześć miesięcy badano w kierunku obecności genitalnej infekcji HPV.

Rakotwórcze rodzaje genitalnych wirusów brodawczaka ludzkiego wykrywano znacznie częściej u mężczyzn, którzy mieli liczne kontakty seksualne, bez względu na płeć partnerów. 

W większości przypadków HPV u mężczyzn infekcje ustępowały samorzutnie, choć różny był czas ich ustępowania. U mężczyzn w wieku 18-30 lat zakażenia ustępowały wolniej niż w pozostałych grupach wiekowych. 

Zdaniem autorów badania, jego wyniki uzasadniają rozszerzenie szczepień przeciwko HPV o mężczyzn, w tym również o starszych. 

Brodawczak ludzki jest najczęściej spotykaną odmianą infekcji przenoszonej drogą płciową, a jego występowanie łączy się z określonymi rodzajami raka. Ponad 40 rodzajów HPV atakuje genitalia. 

Długotrwała infekcja jednym ze zjadliwych rodzajów HPV jest jedną z głównych przyczyn raka szyjki macicy u kobiet. Jednak HPV może również wywoływać raka penisa, odbytu, sromu i waginy. 

Więcej: http://www.medicinenet.com/script/
main/art.asp?articlekey=126466

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH