Naukowcy ostrzegają: ostrożnie z witaminą E

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   12-01-2010, 08:44

Naukowcy ostrzegają: ostrożnie z witaminą E Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bezkrytyczne zażywanie dużych dawek witaminy E lub spożywanie żywności wzbogaconej nią może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Do takich wniosków doszli izraelscy badacze. Praca na ten temat ukazała się na łamach czasopisma Arteriosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology, została też omówiona w piśmie BioFactors.

Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, tj. związkiem neutralizującym w organizmie wolne rodniki. Te wysoce aktywne cząsteczki powstają jako produkty przemiany materii oraz pod wpływem działania czynników zewnętrznych, np. promieniowania UV.

Ponieważ mogą uszkadzać komórki i tkanki, zaczęto je uważać za istotny czynnik przyspieszający starzenie i powodujący wiele groźnych schorzeń, jak choroby układu krążenia, czy nowotwory.

Wysunięta ponad 20 lat temu teoria, że wolne rodniki uszkadzają naczynia krwionośne i w ten sposób zapoczątkowują odkładanie się płytki miażdżycowej, przyczyniła się w dużym stopniu do rozpowszechnienia preparatów z przeciwutleniaczami, jak witamina E i C. Zaczęto uważać, że wzbogacając w nie dietę można by zapobiegać rozwojowi wielu poważnych chorób.

Jednak ostatnio coraz więcej badań wskazuje, że stosowanie suplementów witaminowych nie pomaga w dłuższym i zdrowszym życiu, a może wręcz szkodzić.

Badacze dokonali analizy danych z wcześniejszych badań klinicznych, które dotyczyły zdrowotnych korzyści z regularnego stosowania tej witaminy. Ogółem objęto nimi 300 tys. osób z USA, Europy i Izraela. Wyniki badań były bardzo zróżnicowane.

Przy ocenie korzyści płynących z zażywania witaminy E naukowcy brali pod uwagę tzw. wskaźnik QUALY. Określa on liczbę zyskanych przez pacjenta lat życia, skorygowaną o jego jakość. Jest to standardowy parametr stosowany w medycynie do oceny skuteczności różnych terapii.

Okazało się, że amatorzy suplementów z witaminą E uzyskali wskaźnik QUALY niższy średnio o 0,3 (tj. 4 miesiące) w porównaniu z osobami, które ich nie zażywały. To nie znaczy oczywiście, że każdy kto przyjmuje witaminę E w postaci suplementu skraca sobie życie o 4 miesiące, podkreślają autorzy pracy.

Niektóre osoby mogą odnieść korzyści z takiej terapii, a innym może ona zaszkodzić. Mimo wszystko, średni czas życia zweryfikowany o jego jakość był krótszy u osób stosujących witaminę.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH