Naukowcy ostrzegają przed terapią hormonalną

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   15-07-2009, 16:40

Naukowcy ostrzegają przed terapią hormonalną Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kobiety, które po menopauzie stosowały terapię hormonalną mogą być bardziej narażone za zachorowanie na raka jajnika, a ryzyko to utrzymuje się na zwiększonym poziomie jeszcze do dwóch lat po tym, jak kobiety przestaną zażywać estrogen - wynika z badań medycznych dokonanych przez naukowców z Uniwersytetu Rigshospitalet w Kopenhadze.

Nawet stosunkowo krótka terapia hormonalna, trwająca mniej niż cztery lata, jest związana z większym o 30 - 40 procent ryzykiem wystąpienia raka jajnika.

- Ryzyko raka jajnika, od którego zaczynamy jest dosyć małe, więc 30- lub 40-procentowy wzrost małego ryzyka jest wciąż niewielki - mówi doktor Debbie Saslow, dyrektor instytutu ds. raka piersi i chorób ginekologicznych z American Cancer Society.

Już w przeszłości lekarze wiązali terapie hormonalne z zagrożeniem zdrowia. Długoterminowe badania rządowe pokazały, że kobiety, które przyjmowały hormony przez wiele lat były bardziej narażone na raka piersi, udar, choroby serca, problemy z zakrzepami w płucach, czy w nogach.

Od tego czasu, podawanie hormonów – kiedyś proponowane milionom starszych kobiet w ramach leczenia symptomów menopauzy i zapobiegania chorobom serca – drastycznie się zmniejszyło. Spadły również statystyki związane z rakiem piersi, głównie dzięki temu, że hormony nie są wykorzystywane falowo. Teraz kobietom zaleca się przyjmowanie najmniejszej możliwej dawki przez krótki czas, aby zminimalizować objawy menopauzy.

Badaniem objęto blisko 910 tysięcy kobiet w Danii, prawie wszystkie kobiety w kraju w wieku od 50 do 79 lat. Osoby poddawane terapii hormonalnej były narażone na większe o 38 procent  ryzyko zachorowania na raja jajnika oraz o 44 procent większe ryzyko zachorowania na nabłonkowego raka jajnika, w porównaniu do kobiet, które nigdy nie przyjmowały hormonów. Kobiety, które przestały zażywać hormony w ciągu ostatnich dwóch lat, ograniczały też ryzyko zachorowania na raka jajnika do 33 procent.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH