Naukowcy: pestycydy mogą obniżać IQ dziecka jeszcze przed urodzeniem

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-04-2011, 08:43

Naukowcy: pestycydy mogą obniżać IQ dziecka jeszcze przed urodzeniem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli kobieta jest w czasie ciąży narażona na działanie niektórych pestycydów, może to zaszkodzić inteligencji jej dziecka - informuje "New Scientist".

Brenda Eskenazi z University of California w Berkeley wraz ze współpracownikami przeprowadziła trzy badania naukowe w Nowym Jorku oraz kalifornijskiej dolinie Salinas zespół. Badacze oceniali poziom metabolitów środków fosforoorganicznych w moczu ciężarnych kobiet lub we krwi pępowinowej.

W czasie kalifornijskich badań kobiety podzielono na pięć grup - w zależności od poziomu środków fosforoorganicznych. Gdy ich dzieci ukończyły siedem lat, zbadano ich inteligencję.

Okazało się, że dzieci kobiet najbardziej narażonych na pestycydy uzyskały średnio o siedem punktów mniej, niż dzieci kobiet, mających najmniejszy kontakt z tymi substancjami. Nie wykazano natomiast związku pomiędzy inteligencją dzieci a zawartością metabolitów pestycydów w ich własnym moczu, co sugeruje, że mózg jest szczególnie wrażliwy podczas przebywania w macicy.

O ile w przypadku kobiet z Kalifornii w grę mogło wchodzić narażenie zawodowe (część z nich pracowała w rolnictwie w jakimś okresie ciąży), to podobne wyniki dotyczące ciężarnych z Nowego Jorku wskazują, że głównym problemem są resztki pestycydów obecne w żywności - twierdzi kierująca kalifornijskimi badaniami Brenda Eskenazi z University of California w Berkeley.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH