Naukowcy testują nowy lek na HCV

FARMAKOTERAPIA

Autor: Gazeta Wyborcza/rynekaptek.pl   04-12-2009, 14:00

Naukowcy z Danii i USA opracowali nową metodę walki z wirusem zapalenia wątroby typu C.

Naukowcy z Southwest Foundation for Biomedical Research w San Antonio (USA) i duńskiej firmy Santaris Pharma starają się wykorzystać jedną z maleńkich cząsteczek kwasu nukleinowego RNA, tzw. mikro RNA do stworzenia leku na HCV –  za „Science” podaje Gazeta Wyborcza.

Obecnie wielu uczonych stara się wykorzystać mikro RNA do stworzenia nowych leków m.in. przeciwko wirusowi HIV, cukrzycy czy niektórym nowotworom. Mikro RNA odgrywają kluczową rolę w wielu ważnych procesach zachodzących w komórkach, potrafią np. włączać lub wyłączać pewne geny.

Amerykanie skupili się na cząsteczce mikro RNA zwanej miR-122, która w dużej ilości występuje właśnie w wątrobie. Eksperymenty na hodowanych w laboratorium komórkach tego narządu pokazały, że miR-122, przyłączając się do wirusa HCV, umożliwia mu namnażanie się.

W doświadczeniu udział wzięły cztery szympansy z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu C (oprócz człowieka wirus HCV atakuje tylko te zwierzęta).

Małpom wstrzyknięto lek opracowany na bazie kwasu nukleinowego o nazwie SPC3649. Środek ten został zaprojektowany specjalnie tak, by blokował znajdujące się w wątrobie cząsteczki miR-122. Dwa szympansy otrzymywały lek w większej dawce (5 mg na kilogram wagi ciała), a dwa w mniejszej (1 mg/kg). Kuracja trwała 12 tygodni. Po kolejnych 17 naukowcy ocenili stan zdrowia małp.

Okazało się, że u zwierząt, które dostały większą dawkę leku, liczba wirusów, zarówno we krwi, jak i w samych komórkach wątroby, spadła aż 350 razy. Objawy choroby cofnęły się i efekt ten utrzymał się przez kolejne miesiące. Nie stwierdzono u szympansów żadnych poważniejszych skutków ubocznych. Nie było ani jednego znaku, który świadczyłby o tym, że wirus uodparnia się na zastosowaną przez badaczy kurację.

Trwają już pierwsze testy SPC3649 z udziałem zdrowych ludzi. Jeżeli próby zakończą się powodzeniem, lekarze zaczną badać skuteczność nowego środka u nosicieli HCV.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH