Naukowcy: u alegików rzadziej występują glejaki

FARMAKOTERAPIA

Autor: Healthfinder/rynekaptek.pl   08-02-2011, 14:20

Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois odkryli, że osoby ze skłonnością do alergii są mniej narażone na glejaka - informuje serwis Healthfinder.gov.

U pacjentów z glejakami znacznie rzadziej niż u pozostałych ludzi występowały  alergie. Jednocześnie osoby, u których często występowały alergie, znacznie rzadziej cierpiały na glejaka.

Wyniki swoich badań naukowcy opublikowali w czasopiśmie Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention. 

Badanie porównawcze przeprowadzono w oparciu o dane dotyczące 419 pacjentów z glejakiem i 612 pacjentów zdrowych. Wszyscy badani odpowiedzieli na szczegółowy kwestionariusz zawierający pytania o zdiagnozowane przez lekarzy alergie ‒ lekowe, sezonowe, żywieniowe, i na sierść zwierząt. 

Przyjmowanie leków antyhistaminowych i wiek badanych nie miały wpływu na wynik badania (częstotliwość występowania glejaka). 

Badanie w żadnym razie nie udowadnia związku przyczynowo-skutkowego, który wskazywałby, że alergie obniżają ryzyko nowotworów mózgu. Badanie nie daje też odpowiedzi na zasadnicze pytania: jakie jest prawdopodobieństwo, że osoba bez alergii zachoruje na glejaka w porównaniu z prawdopodobieństwem, że osoba z alergią na niego nie zachoruje? 

Naukowcy sami przyznają, że nie wiedzą, jak wyniki ich prac mogłyby się przyczynić do zwalczania nowotworów mózgu. Według nich, odkryta prawidłowość może wynikać z faktu, że u alergików system immunologiczny jest stale pobudzony. 

Glejak jest jednym z najczęściej występujących nowotworów mózgu wśród dorosłych. 

Więcej: http://www.healthfinder.gov

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH