Naukowcy: w ciepłe dni chorzy z SM czują się gorzej

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   21-02-2011, 08:48

Osoby chore na stwardnienie rozsiane (SM) mają problem z nauką, zapamiętywaniem i logicznym myśleniem w ciepłe dni roku - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z USA.

Już we wcześniejszych badaniach wskazywano na związek wysokiej temperatury powietrza ze zwiększonym nasileniem objawów SM u pacjentów. Teraz Victoria Leavitt z Kessler Foundation w New Jersey wraz z zespołem postanowiła zbadać wpływ pogody na możliwości poznawcze chorych.

W projekcie wzięło udział 40 pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane i 40 zdrowych osób. Zadaniem uczestników było wykonywanie testów pozwalających określić szybkość i efektywność uczenia się i zapamiętywania oraz przetwarzania informacji. Podczas wszystkich dni, kiedy prowadzono badania, zapisywano temperaturę powietrza.

Naukowcy zaobserwowali, że osoby chore na SM osiągają aż o 70 proc. lepsze wyniki w testach możliwości poznawczych, kiedy na dworze jest chłodniej, w porównaniu do najcieplejszych dni. Takiej zależności nie stwierdzono u ludzi zdrowych.

Jak podkreśla autorka pracy, niezbędne są dalsze badania wpływu pogody na działanie mózgu chorych? – Kiedy dowiemy się więcej, pacjenci z SM uzyskają możliwość lepszego planowania swoich aktywności, a lekarze terapii swoich pacjentów – przekonuje doktor Leavitt.

Wyniki swoich prac badacze przedstawią podczas kwietniowego Spotkania Amerykańskiej Akademii Neurologii w Honolulu. Informację na ten temat publikuje internetowy serwis naukowy Eureklaert.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH