Naukowcy: zdrowe dziąsła, to zdrowe płuca

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-01-2011, 10:21

Dbanie o zdrowie jamy ustnej, w tym zębów i dziąseł, zmniejsza ryzyko infekcji układu oddechowego, w tym zapalenia płuc lub oskrzeli - wynika z pracy, którą zamieszcza pismo "Journal of Periodontology".

Naukowcy indyjscy z Collegium Dentystycznego pod Kalikatem oraz z Centrum Badań Stomatologicznych w Murad Nagar doszli do takich wniosków po przebadaniu 100 pacjentów przebywających w szpitalu z powodu choroby układu oddechowego – zapalenia płuc, oskrzeli lub infekcyjnego zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Przebadano też 100 osób dobranych pod względem wieku, płci i rasy, które nie tylko były zdrowe, ale też nie miały poważnych schorzeń oddechowych w przeszłości. Badani byli w wieku od 20 do 60 lat i mieli minimum 20 swoich własnych zębów.

Wszyscy przeszli wszechstronne badanie jamy ustnej, w którym oceniano stan dziąseł, obecność płytki nazębnej oraz higienę jamy ustnej. Okazało się, że stan dziąseł pacjentów z chorobami oddechowymi był znacznie gorszy, niż w grupie kontrolnej. Mieli oni częściej zapalenie dziąseł, głębsze kieszonki przyzębne i gorsze umocowanie zębów.

Są to skutki rozwoju tzw. paradontozy, przewlekłej zapalnej choroby dziąseł i innych tkanek wspierających i otaczających zęby, jak ozębna czy cement korzeniowy. Wywołują ją bakterie bytujące w jamie ustnej i jest ona w dużym stopniu związana ze złą higieną jamy ustnej. Paradontoza objawia się silnymi krwawieniami z dziąseł, prowadzi do ich odsuwania się od zębów, a nawet do ubytków kości, z której zęby wyrastają i do ich wypadania.

Z badań ostatnich lat wynika, że przewlekłe stany zapalne w jamie ustnej, towarzyszące paradontozie, zwiększają ryzyko poważnych problemów ze zdrowiem, jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, powikłania ciąży, a nawet nowotwory.

Najnowsza praca sugeruje, że istnieje również związek między stanem dziąseł a poważnymi chorobami układu oddechowego. Jak tłumaczą badacze, większa ilość bakterii w jamie ustnej związana z niedostateczną higieną i paradontozą podnosi ryzyko zassania tych mikroorganizmów do dolnych dróg oddechowych, gdzie mogą wywołać chorobę, np. zapalenie płuc lub zaostrzenie POChP. Konieczne są jednak dalsze doświadczenia, które pozwolą lepiej zrozumieć ten związek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH