Naukowcy ze Szczecina autorami polimerowego plastra

FARMAKOTERAPIA

Autor: Nauka w Polsce. PAP/rynekaptek.pl   08-06-2017, 15:06

Naukowcy ze Szczecina autorami polimerowego plastra Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) wraz z lekarzami z PUM opracowali polimerowy biomateriał, który wstrzykiwany do organizmu pod wpływem promieni UV zamienia się w elastyczny plaster.

Technologia, którą stworzyli może zastąpić niedegradowalne siatki wykorzystywane przy operacjach rekonstrukcji przepukliny.

Ja podaje PAP Nauka materiał z którego powstał plaster jest płynny, o konsystencji miodu i może zostać wstrzyknięty punktowo w ciało pacjenta. Następnie miejsce to jest naświetlane lampą z promieniowaniem UV. Materiał zmienia swoją postać w konsystencję ciała stałego w ciągu 2 minut. Substancja jest bardzo elastyczna i pełni funkcję biodegradowalnego plastra lub bandaża. Po zabiegu pacjent będzie mógł od razu opuścić szpital.

Według szacunków szczecińskiej uczelni, w Polsce rocznie operuje się ok. 40–50 tys. pacjentów cierpiących na przepuklinę, w Stanach Zjednoczonych jest ich ok. milion rocznie.

Materiał stworzony przez naukowców z ZUT przeszedł fazę badań przedklinicznych na zwierzętach doświadczalnych. Profesor podkreśliła, że podejmowane będą prace nad dokończeniem prac badawczych oraz rozwinięciem technologii.

Lekarze, którzy widzieli efekty badań, widzą zastosowanie polimerów biodegradowalnych w chirurgii plastycznej, kardiologii czy ortopedii.

Technologia została opatentowana w Polsce i w USA, obecnie trwa procedura europejska. Projekt stworzenia materiału był finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowe Centrum Nauki. Koszt dalszych badań przedklinicznych szacowany jest na ok. 2 mln zł, zaś sama technologia jest wyceniana na ok. 20 mln zł. Prace nad wynalazkiem trwały 4 lata.

Technologia naukowców ze szczecińskiej uczelni jest obecnie wdrażana pod nazwą PhotoBioCure przez firmę Poltiss Sp z.o.o., założoną przez głównego współtwórcę technologii i kierownika Zakładu Biomateriałów i Technologii Mikrobiologicznych ZUT prof. Mirosławę El Fray.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH