Nefrolodzy: dbając o nerki, chronimy serce

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   10-03-2011, 08:12

Nefrolodzy: dbając o nerki, chronimy serce

Choroba nerek kilkakrotnie zwiększa ryzyko choroby układu krążenia lub może znacznie pogorszyć jej przebieg. Z okazji Światowego Dnia Nerki, który przypada 10 marca, nefrolodzy przypominają, że dbając o nerki, chronimy też nasze serca.

- Choroba nerek jest tak niebezpieczna dla życia, jak choroba serca. Szacujemy, że 4,5 mln Polaków ma chore nerki, w tym 3,8 mln cierpi na ich niewydolność. Większość z nich dowiaduje się o tym za późno - powiedział prof. Ryszard Gellert, kierownik Kliniki Nefrologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie i koordynator obchodów Światowego Dnia Nerki w Polsce. W tym roku jego hasło brzmi "Chroń nerki - ocal swoje serce”.

Schorzenia nerek dotyczą głównie osób starszych. Najczęściej są następstwem cukrzycy lub nadciśnienia tętniczego, dlatego eksperci szacują, że właściwe leczenie tych chorób zmniejszyłoby o połowę liczbę pacjentów dializowanych. 

- W Polsce, tak jak na całym świecie, większość chorych na nerki umiera przedwcześnie, nie doczekawszy przeszczepu lub dializoterapii. A bezpośrednią przyczyną ich zgonu często jest zawał serca lub udar mózgu - podkreślił prof. Gellert. Jak przypomniał, choroby nerek co najmniej trzykrotnie zwiększają ryzyko zgonu z powodu schorzeń układu krążenia.

Jego zdaniem, ogromnym problemem jest to, że w Polsce zaburzenia czynności nerek są diagnozowane zbyt późno. U połowy osób poddawanych leczeniu nerkozastępczemu - tj. dializoterapii lub przeszczepowi nerki - choroba zostaje zdiagnozowana wówczas, gdy doszło już do nieodwracalnego uszkodzenia i niewydolności nerek. - Oznacza to, że nie wykryto jej przez kilkanaście lat, bo tyle zazwyczaj się rozwija, nie dając przeważnie objawów - wyjaśnił nefrolog.

Tymczasem, choroby nerek łatwo się diagnozuje - do stwierdzenia pierwszych zmian w funkcjonowaniu tych narządów służy ogólne badanie moczu, które każdy dorosły powinien wykonywać raz do roku.

Zdiagnozowanie choroby nerek na wczesnym etapie jej rozwoju pozwala zastosować odpowiednie leczenie hamuje jej postęp. - Właściwie leczone schorzenie rzadko może doprowadzić do skrajnej niewydolności nerek - podkreślił prof. Gellert.

Celem Światowego Dnia Nerki, organizowanego od 2006 roku jest edukowanie społeczeństwa oraz decydentów odpowiedzialnych za politykę zdrowotną na temat chorób nerek, konieczności ich wczesnego wykrywania i profilaktyki, np. poprzez zdrowy styl życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH