NEJM: brak odpowiedzi na leczenie anemii może zapowiadać ryzyko chorób serca

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   03-01-2011, 07:27

Pacjenci cierpiący jednocześnie na cukrzycę, niewydolność nerek i anemię, którzy nie reagują na leki przeciwanemiczne są bardziej narażeni na choroby serca - donosi New England Journal of Medicine.

Naukowcy z Uniwersytetu w Teksasie prowadzili badania nad darbepoetyną alfa, która stymuluje produkcję czerwonych krwinek i jest stosowana w leczeniu anemii.

Jak informuje dr Robert Toto, główny autor badań, darbepoetyna alfa nie wykazuje korzystniejszego działania niż placebo pod względem polepszania stanu pacjentów z chorobami serca i niewydolnością nerek; zmniejsza jednak ryzyko transfuzji krwi.

W badaniach wzięło udział ponad 4 tys. osób cierpiących jednocześnie na anemię, niewydolność nerek (bez potrzeby dializowania) i cukrzycę typy 2. Kombinacja tych trzech schorzeń dotyczy około miliona mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Badanych podzielono na dwie grupy, z których jedna otrzymywała lek, a druga placebo. Następnie pacjentów podzielono ponownie; w pierwszej grupie znaleźli się ci, u których poziom hemoglobiny we krwi wzrastał bezpośrednio po zaaplikowaniu darbepoetyny alfa, a w drugiej ci, których organizm reagował słabiej, a poziom hemoglobiny pozostawał niski.

Po porównaniu wyników naukowcy zaobserwowali, że osoby, które w małym stopniu reagowały na lek były bardziej narażone na zawał, udar, niewydolność serca i zgon. Zdaniem doktora Toto wnioski te sugerują, że leczenie anemii powinno być dostosowywane w zależności od reakcji pacjenta na lek.

Co więcej, badanie reakcji na darbepoetynę może w przyszłości pomóc identyfikować pacjentów znajdujących się w grupie ryzyka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH