Neurolodzy o leczeniu udarów mózgu: jest dobrze, ale może być lepiej

FARMAKOTERAPIA

Autor: Daniel Kuropaś/rynekaptek.pl   19-01-2011, 09:32

Utworzenie poradni zaburzeń pamięci i Centrów Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu to niektóre tylko postulaty specjalistów, wskazujących na braki systemowe polskiej neurologii.

Z danych WHO wynika, że w krajach rozwiniętych liczba osób powyżej 65. roku życia wzrośnie do 2030 roku z 10 do 23 proc., natomiast w krajach rozwijających się z 5 do 10 proc. Z kolei liczba obywateli, którzy mają więcej niż 80 lat, wzrośnie pięciokrotnie. Te liczby pokazują, w jakim tempie muszą rosnąć wydatki na leczenie chorób neurologicznych, związanych w większości z procesami starzenia.

Niebezpieczeństwo udaru mózgu wzrasta np. gwałtownie po przekroczeniu 65. roku życia. Z kolei objawy otępienne po 65. roku życia pojawiają się u 1,9 proc. populacji, po 80. r. ż. już u co piątej osoby, a po 95. r. ż. cierpi na nie od 33. do 50. proc populacji.

– Ograniczenie zachorowalności i umieralności z powodu m.in. udarów mózgu jest jednym z celów strategicznych Narodowego Programu Ochrony Zdrowia na lata 2007-2015. Wiele zaburzeń wieku podeszłego, związanych także z chorobami neurologicznymi, obejmuje Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego – wylicza działania urzędowe Wojciech Kłosiński, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w Ministerstwie Zdrowia.

– Mamy również finansowany przez NFZ program terapeutyczny dotyczący leczenia chorych na stwardnienie rozsiane. Dostępności dla wszystkich pacjentów brakuje, ale Fundusz co roku zwiększa środki na ten cel. Na przykład w 2004 roku skorzystało z niego 247 chorych, a w 2010 roku już ponad 3,5 tys. osób – dodaje Wojciech Kłosiński.

Poprawę widać także w leczeniu udarów mózgu. W 2009 roku 60 proc. pacjentów po udarze było leczonych na oddziałach udarowych. Pozostali na oddziałach neurologicznych i internistycznych.

– To dobry wskaźnik, zważywszy na to, że jeszcze w 2003 roku w Polsce działało zaledwie 21 oddziałów i pododdziałów udarowych. Dzięki znacznym nakładom w 2010 roku było ich już 141. Są one dość równomiernie rozłożone w poszczególnych województwach, jednak przydałoby się ich więcej w regionach łódzkim i zachodniopomorskim – zwraca uwagę prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy w dziedzinie neurologii.

Jej zdaniem, w przyszłości czeka nas rozszerzenie możliwości leczenia operacyjnego w epilepsji, natomiast w przypadku chorób otępiennych – bardzo potrzebny rozwój specjalistycznych poradni w ramach przychodni neurologicznych i psychiatrycznych, z możliwością zastosowania diagnostyki jednodniowej.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH