Neurolog przekonuje: botoks łagodzi bóle migrenowe

FARMAKOTERAPIA

Autor: kobieta.interia.pl/rynekaptek.pl   21-07-2017, 12:10

Neurolog przekonuje: botoks łagodzi bóle migrenowe Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od kilku lat w Polsce stosuje się bezpieczną metodę leczenia migreny przewlekłej - jest nią leczenie toksyną botulinową. Na świecie stosowana jest już od kilkunastu lat – zauważa dr Anna Błażucka, neurolog, kierownik Instytutu Diagnostyki i Leczenia Bólu w Warszawie.

Dr Błażucka wyjaśnia na portalu interia.pl, że toksyna botulinowa (tzw. botoks) w medycynie stosowana jest od dawna, początkowo do leczenia przymusowych skurczów mięśni, czyli dystonii, później do leczenia wzmożonego napięcia mięśniowego np. w spastyczności poudarowej. Toksyna jest również szeroko stosowana w kosmetologii, do "leczenia lub zapobiegania zmarszczkom".

- W wyniku rozpoczętych obserwacji i badań stwierdzono, że poza działaniem porażającym nieprawidłowo i nadmiernie aktywne mięśnie lub działaniem "przeciwzmarszczkowym" ma ona również działanie przeciwbólowe – mówi neurolog.

Zaznacza, że według Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy leczenie toksyną botulinową uznane jest za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej, gdyż leczenie to ma wyższą skuteczność do stosowanych dotychczas leków profilaktycznych - jest skuteczne u około 80 proc. chorych.

Jednocześnie dodaje, że u około 10-20 proc. chorych przewlekła migrena jest oporna również na leczenie toksyną.

Więcej: http://kobieta.interia.pl/

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH