Neurologia: eksperci za inwazyjnym leczeniem udarów

FARMAKOTERAPIA

Autor: DK/rynekaptek.pl   18-01-2011, 16:19

Powstała odpowiednia liczba oddziałów udarowych, teraz powinniśmy rozwijać Centra Interwencyjnego Leczenia Udarów Mózgu - powiedziała na konferencji "Neurologia 2011" prof. Danuta Ryglewicz, konsultant krajowy ds. neurologii.

W 2009 roku 60 proc. pacjentów po udarze mózgu była leczona na oddziałach udarowych. Pozostali na oddziałach neurologicznych i internistycznych.

- To dobry wskaźnik, zważywszy na to, że jeszcze w 2003 roku w Polsce funkcjonowało zaledwie 21 oddziałów i pododdziałów udarowych. Dzięki znacznym nakładom w 2010 roku było ich już 141. Są one dość równomiernie rozłożone w poszczególnych województwach, może brakuje nieco jednostek w woj. łódzkim i zachodniopomorskim – powiedziała prof. Danuta Ryglewicz.

W istotny sposób zmieniła się też śmiertelność po udarach mózgu, co wyraźnie pokazały dwa badania epidemiologiczne w Warszawie na przestrzeni kilkunastu lat. Jeszcze na początku lat 90. wskaźnik śmiertelności 30-dniowej wynosił ponad 43 proc., natomiast już w latach 2005-06 było to 17 procent.

- Oddział udarowy powinien być funkcjonalnie połączony z oddziałem neurologicznym. Ponadto przypadku udarów mózgu należy oczekiwać rozwoju metod inwazyjnego leczenia. To nie są tanie procedury, dlatego powinny być odpowiednio finansowane przez NFZ. Do tego dochodzi konieczność edukacji neurologów. W USA już teraz powstaje specjalizacja neurologia inwazyjna - podkreśla prof. Ryglewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH