Neuropsychiatria: polska firma opracowała molekułę. Teraz na licencji rozwiną ją Amerykanie

FARMAKOTERAPIA

Autor: Adamed   16-03-2021, 15:01

Neuropsychiatria: polska firma opracowała molekułę. Teraz na licencji rozwiną ją Amerykanie Adamed wraz z polskimi uczelniami opracował nową molekułę. Będzie komercjalizowana przez amerykańską firmę Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Firma Adamed opracowała molekułę znajdującą zastosowanie w leczeniu zaburzeń psychicznych. Teraz podpisała umowę licencyjną z amerykańską Acadia Pharmaceuticals Inc. dotyczącą dalszych prac nad powstaniem leku.

  • Molekuła opracowana w laboratoriach Adamedu może znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób psychicznych
  • Jest efektem współpracy firmy  z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum oraz Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie
  • Adamed będzie miał wyłączność na lek na rynku polskim

Wynalazek stworzony przez polskich naukowców jest objęty kilkoma zgłoszeniami patentowymi złożonymi przez Adamed. Firma finansując projekt doprowadziła cząsteczkę do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego.

Efekt polskiej myśli naukowej
Teraz Acadia Pharmaceuticals, mająca doświadczenie w rozwiązań w neuropsychiatrii, zajmie się dokończeniem ewaluacji przedklinicznej, przeprowadzeniem molekuły przez cały etap rozwoju klinicznego aż do dopuszczenia jej do obrotu.

Molekuła jest efektem wieloletniej współpracy Adamedu z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum oraz Instytutem Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W ramach neuropsychiatrycznej platformy badawczej Adamedu zespół ekspertów doprowadził cząsteczkę o potencjale do leczenia zaburzeń psychicznych do zaawansowanego etapu rozwoju przedklinicznego.

- Osiągnięcie obecnego etapu rozwoju projektu jest zasługą polskiej myśli naukowej oraz dowodem na skuteczność współpracy pomiędzy nauką i biznesem w Polsce – mówi dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, współwłaścicielka i przewodnicząca Rady Nadzorczej Adamed Pharma S.A.

Wyłączność na rynku polskim dla Adamedu
W ramach podpisanej umowy, Adamed będzie miał wyłączność na lek na rynku polskim oraz możliwość jego wdrożenia w Polsce oraz w innych częściach Europy.

– Prawa własności intelektualnej związane z dotychczasowym rozwojem nowej cząsteczki pozostaną w Polsce z uwzględnieniem praw Acadia określonych w umowie. Współpracując z ekspertami Acadii będziemy konsekwentnie wzmacniać nasze kompetencje i budować doświadczenie – wyjaśnia dr Małgorzata Adamkiewicz.

Środki na rozwój
Zgodnie z zapisami umowy licencyjnej, Adamed otrzyma wynagrodzenie typu up-front oraz w przyszłości dalsze płatności za osiągnięcie kolejnych etapów realizacji projektu, do łącznej maksymalnej kwoty około 122 mln dolarów, a także będzie uprawniony do opłaty licencyjnej od sprzedaży netto.

Pierwsze wpływy uzupełnią źródła finansowania rozbudowy Centrum Produkcyjno-Logistycznego Adamedu w Pabianicach. Koszt tej inwestycji wyniesie ponad 300 mln zł w ciągu najbliższych 5 lat. Kolejne środki zostaną przeznaczone na inwestycje w projekty badawczo-rozwojowe Adamedu.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH