NIA o medycznej marihuanie: czekamy na decyzję URPL

FARMAKOTERAPIA

Autor: NIA/rynekaptek.pl   03-11-2017, 09:44

NIA o medycznej marihuanie: czekamy na decyzję URPL Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

1 listopada weszły przepisy legalizujące sprzedaż marihuany medycznej w Polsce. Apteki mają możliwość legalnego wytwarzania leków recepturowych na bazie marihuany, jednak w praktyce będziemy musieli na nią poczekać – powiedział Tomasz Leleno, rzecznik NIA.

210 dni – tyle czasu potrzebuje URPL, aby zarejestrować ten produkt na rynku polskim i odpuścić go do obrotu. W tym czasie Urząd bada skuteczność tego preparatu - wyjaśnił rzecznik w rozmowie przeprowadzonej na antenie Polsat News.

Jak będzie wyglądała ścieżka dostępu pacjenta do medycznej marihuany? Lekarz diagnozując schorzenie wypisze receptę, z którą pacjent uda się do apteki. Na tym etapie ważną rolę będzie odgrywał farmaceuta, który będzie musiał ściągnąć ten surowiec z hurtowni farmaceutycznej, a później na bazie tego surowca przygotować odpowiednio lek dla pacjenta.

Tomasz Leleno zapewnił, że aptekarze są do tej procedury gotowi. Podkreślił, że zdecydowana większość farmaceutów umie wytwarzać leki recepturowe, wiec nie będzie to dla nich zaskoczeniem.
Jednocześnie dodał, że szkolenia z medycznej marihuany skierowane zarówno do lekarzy, jak i farmaceutów są potrzebne. NIA jest gotowa, aby takie szkolenia dla wszystkich aptekarzy przeprowadzić.

- Czekamy w dalszym ciągu na rejestrację tego surowca przez URPL, wówczas na podstawie tej decyzji będziemy mogli określić program szkoleń – powiedział.

Wskazał, że surowiec może mieć zarówno postać oleju o odpowiednim stężeniu, jak i postać suszu. URPL zdecyduje, która postać surowca zostanie dopuszczona do obrotu.

Rzecznik NIA wyjaśnił, że surowiec będzie prawdopodobnie sprowadzany z Holandii i Kanady. Będą go mogły sprowadzać firmy farmaceutyczne za zgodą Ministerstwa Zdrowia.

Więcej: http://www.nia.org.pl/

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH