Nie ma dowodu, że przechorowanie odry zmniejsza ryzyko nowotworu

FARMAKOTERAPIA

Autor: zaszczepsiewiedza.pl/ rynekaptek.pl   05-04-2017, 08:01

Nie ma dowodu, że przechorowanie odry zmniejsza ryzyko nowotworu Pediatra obala mity na temat szczepień

Nie szczepimy przeciw chorobom, które autentycznie uległy eliminacji. Ale nadal są choroby, które są nadal aktywne w innych częściach świata (np. polio) i mogą pojawić się w Polsce w organizmie osoby powracającej z Azji czy Afryki - mówi Paweł Grzesiowski.


Po co szczepić przeciw chorobom, które nie występują?

Nie szczepimy przeciw chorobom, które autentycznie uległy eliminacji - na przykład na świecie nikogo nie szczepimy przeciw ospie prawdziwej, ponieważ została wyeliminowana z naszego globu. Nie szczepimy w Polsce przeciw durowi brzusznemu czy cholerze, bo te choroby zostały wyeliminowane z naszego regionu. Jednak inne choroby nadal występują i to w naszym najbliższym otoczeniu.

Kalendarz szczepień jest regularnie dostosowywany do aktualnej sytuacji epidemiologicznej na świecie i w naszym kraju. W Polsce nie występuje od wielu lat choroba Heinego-Medina czyli polio. Ale polio nadal jest aktywne w innych częściach świata i może każdego dnia pojawić się w Polsce w organizmie osoby powracającej z Azji czy Afryki. Myślę, że przykład wirusa Ebola czy Zika zawleczonych do Europy przez podróżujących samolotami, potwierdza te obawy. 

Nie można przestać szczepić przeciw chorobom zakaźnym, które mają cały czas aktywny rezerwuar. Dobrze widać to na przykładzie gruźlicy  - wokół Polski, wzdłuż wschodniej granicy obserwujemy zwiększoną zachorowalność na gruźlicę, którą przywożą do nas obywatele krajów byłego Związku Radzieckiego i Azji Południowo-Wschodniej. Gdybyśmy zaprzestali szczepić przeciwko tej chorobie, liczba zachorowań wśród dzieci i dorosłych gwałtownie by wzrosła.

Inny przykład to odra – w Polsce odnotowujemy ok. 100 zachorowań rocznie, a w Europie zachodniej i południowej są ich tysiące - fakt, że ponad 95% osób w Polsce jest zaszczepionych powoduje, że nie mamy epidemii tej choroby.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH