"Nie spalaj się! #WUModa na niepalenie"

FARMAKOTERAPIA

Autor: wum.edu.pl/ rynekaptek.pl   27-06-2017, 14:36

"Nie spalaj się! #WUModa na niepalenie" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym ruszyła kampania antynikotynowa "Nie spalaj się! #WUModa na niepalenie", zachęcająca osoby palące do rzucenia nałogu.

- Akcja skierowana jest do członków społeczności akademickiej WUM, którzy zadeklarują chęć podjęcia próby rzucenia palenia. Koncentrujemy się przede wszystkim na informowaniu o następstwach używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Kluczowym przekazem kampanii nie będą zakazy, ale silny, pozytywny komunikat, pokazujący korzyści wynikające z niepalenia tytoniu - informuje uczelnia.

Uczestnicy programu mogą m.in. skorzystać z konsultacji specjalistycznych z: prof. Wiesławem W. Jędrzejczakiem, kierownikiem Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych (onkologia); prof. Małgorzatą Kozłowską-Wojciechowską, kierownik Zakładu Farmacji Klinicznej i Opieki Farmaceutycznej (farmakologia); prof. Rafałem Krenke, kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii (choroby płuc); prof. Krzysztofem Filipiakiem z I Katedry i Kliniki Kardiologii ( kardiologia), dr. Maciejem Czerniukiem z Zakładu Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia (choroby przyzębia).

Prof. Krzysztof Filipiak przypomina, że w najnowszych, opublikowanych w 2016 roku wytycznych prewencyjnych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, obowiązujących też w Polsce, zalecenia dotyczące palenia papierosów de facto ograniczają się do trzech tzw. zaleceń I klasy (musi je realizować każdy lekarz, a ich zignorowanie jest błędem w sztuce lekarskiej):

• Identyfikacja osób palących tytoń i zapewnienie im powtarzanych porad dotyczących zaprzestania palenia z ofertą pomocy poprzez wizyty kontrolne i wsparcie, nikotynowe terapie zastępcze, stosowanie leków wspomagających rzucenie palenia,

• Zaprzestanie palenia tytoniu lub innych preparatów ziołowych w jakiejkolwiek formie, gdyż jest ono silnie i niezależnie związane przyczynowo z chorobami układu sercowo-naczyniowego,

• Unikanie biernego palenia (przebywania w dymie papierosowym, w otoczeniu osób palących).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH