Nie zaleca się łącznia leków na katar i migrenę

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   17-11-2017, 12:04

Nie zaleca się łącznia leków na katar i migrenę Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Leki stosowane w leczeniu migreny mają w składzie najczęściej kofeinę i ergotaminę, które wchodzą w interakcję z substancjami obkurczającymi naczynia krwionośne – zwraca uwagę dr hab. Marek Postuła, kardiolog, internista z Katedry i Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM.

Preparaty na katar zwykle zawierają pseudoefedryną lub fenylefryną. Substancje te obkurczają naczynia krwionośne w śluzówce nosa, dzięki czemu wydzielamy mniej śluzu. Jak wskazuje specjalista na portalu wyborcza.pl, z dużą dozą ostrożności powinny być stosowane przez osoby cierpiące na migrenę.

- Tabletki przepisywane w leczeniu migreny mają w składzie najczęściej kofeinę i ergotaminę, które wchodzą w interakcję z substancjami obkurczającymi naczynia krwionośne – wyjaśnia lekarz.

Zarówno leki na katar, jak i leki na migrenę powodują wzrost ciśnienia tętniczego. Mieszanka pseudoefedryny i fenylefryny z kofeiną i ergotaminą może więc prowadzić do silnego, niebezpiecznego dla zdrowia wzrostu ciśnienia tętniczego.

Więcej: www.wyborcza.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH