Niebezpieczne inhibitory

FARMAKOTERAPIA

Autor: Science Daily/rynekaptek.pl   28-12-2010, 09:32

Niebezpieczne inhibitory

Terapia raka piersi inhibitorami aromatazy może sprzyjać rozwojowi chorób układu krążenia.

Odkrycia dokonał zespół badaczy kierowany przez dr Eitana Amira z kanadyjskiego Princess Margaret Hospital. na podstawie meta-analizy wyników siedmiu badań klinicznych, przeprowadzonych u postmenopauzalnych pacjentek we wczesnym stadium nowotworu.

Wspólnym podłożem wszystkich tych testów było porównanie działania tamoksyfenu (syntetycznego leku antyestrogenowego) i inhibitorów aromatazy. Te ostatnie, jak się okazało,
znacząco zwiększają ryzyko wystąpienia kardiotoksycznych działań ubocznych, takich jak zawał, choroba wieńcowa czy niewydolność serca. 

Wzrost ryzyka zawału
Lek z grupy inhibitorów aromatazy często stosuje się w uzupełnieniu terapii tamoksyfenem. Funkcjonowanie obu środków jest odmienne. Tamoksyfen blokuje efekt działania estrogenu w tkankach piersi, natomiast inhibitory aromatazy mogą całkowicie zahamować produkcję tego hormonu, niezbędnego nowotworom piersi do rozwoju.

W 2008 roku amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wystosowała ostrzeżenie dotyczące jednego z inhibitorów, anastrozolu, ponieważ stwierdzono, że zwiększa on ryzyko zapadalności na choroby serca. Na tej podstawie zespół dr Amira podjął się sprawdzenia, czy efekt ten można przypisać wszystkim znanym inhibitorom aromatazy.

Jak ostatecznie wykazała analiza, nawet krótkotrwałe przyjmowanie dowolnego leku z tej grupy zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby układu krążenia aż o 20 procent.

Kumulacja skutków ubocznych
Badacze sprawdzili też przebieg terapii pod kątem zalecanej często przez onkologów zmiany leku z tamoksyfenu na wybrany inhibitor. Udało się ustalić, że ryzyko występowania działań niepożądanych jest podobne zarówno w przypadku gdy inhibitor stosuje się od samego początku, jak i dopiero po odstawieniu tamoksyfenu.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH