Niedocukrzenie jest groźniejsze niż podwyższony poziom glukozy?

FARMAKOTERAPIA

Autor: wyborcza.pl/rynekaptek.pl   10-11-2017, 15:28

Niedocukrzenie jest groźniejsze niż podwyższony poziom glukozy? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Między prawidłowym poziomem cukru a cukrem już za niskim jest tak cienka granica, że niedocukrzeń nie da się uniknąć. Dziś mamy już dostęp do ciągłego monitorowania glikemii – zapewnia prof. Leszek Czupryniak, diabetolog.

- Nagle okazało się, że hipoglikemie są powszechne. Np. starsi ludzie stosujący pochodne sulfonylomocznika mają częste hipoglikemie, których sobie w ogóle nie uświadamiają. A niedocukrzenie zwiększa np. nasilenie zapalenia subklinicznego w organizmie, zaburza układ krzepnięcia, powoduje wyrzut adrenaliny, co przyspiesza pracę serca – wyjaśnia profesor na portalu wyborcza.pl.

Niedawno przeprowadzono badania, które porównały, co wywołuje w organizmie hiperglikemia i hipoglikemia. Okazuje się, że powodują te same choroby, np. miażdżycę.

Okazuje się też, że zmiany wywołane przez niedocukrzenie utrzymują się znacznie dłużej niż do tej pory sądzono.

– Jeśli musiałbym dokonać wyboru: czy mój pacjent będzie miał dobry cukier, ale czasem hipoglikemię, czy będzie miał trochę podwyższony cukier, ale bez hipoglikemii, powiedziałbym, że wybieram to drugie. Ale 10 lat temu powiedziałbym, że wybieram dobry cukier i akceptuję ryzyko niedocukrzeń – mówi prof. Czupryniak.

Według zaleceń PTD hipoglikemię rozpoznaje się przy obniżeniu stężenia glukozy we krwi poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l), niezależnie od występowania objawów klinicznych, które u części osób, zwłaszcza chorujących od wielu lat na cukrzycę typu 1, mogą się pojawiać dopiero przy niższych wartościach glikemii.

Objawy hipoglikemii mogą też wystąpić przy wyższych wartościach glikemii (> 100 mg/dl) wówczas, gdy dochodzi do jej szybkiego obniżenia.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH