Niektórzy ludzie są bardziej podatni na przybieranie na wadze. Odkryto dlaczego

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   06-07-2021, 19:02

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na przybieranie na wadze. Odkryto dlaczego Sekwencjonowanie eksomu wykorzystywane jest głównie w diagnostyce chorób i zaburzeń oraz w badaniach naukowych. Dzięki tej metodzie naukowcom udało się znaleźć 16 wariantów, które - ich zdaniem - są powiązane z utrzymaniem prawidłowej wagi Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

W ramach nowego badania naukowcy przyjrzeli się różnicom genetycznym pomiędzy ludźmi, które mogłyby wyjaśniać różnice w przybieraniu na wadze.

Naukowcy wyizolowali kilka wariantów genetycznych, które odgrywają rolę w kontrolowaniu masy ciała.

Wśród nich znajduje się gen GPR75, którego połowiczna dezaktywacja prowadzi do mniejszego przyrostu masy ciała - donosi czasopismo Science.

Niektórzy ludzie są bardziej podatni na przybieranie na wadze

Prowadzone wcześniej badania wykazały, że otyłość jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka. Choć na masę ciała i jej przyrost składa się dużo czynników, m.in. nieodpowiednia dieta i brak ruchu - prawdą jest też, że niektórzy ludzie są bardziej podatni na przybieranie na wadze. W ramach nowego badania naukowcy przyjrzeli się różnicom genetycznym pomiędzy ludźmi, które mogłyby wyjaśniać różnice w przybieraniu na wadze.

Badacze poddali sekwencjonowaniu eksomów ponad 640 tys. mieszkańców Meksyku, USA i Wielkiej Brytanii. Eksom to zbiór wszystkich eksonów w komórce, tkance, narządzie lub organizmie, a eksony, inaczej sekwencje kodujące, to odcinki genów kodujących sekwencje aminokwasów w cząsteczkach białek.

Sekwencjonowanie eksomu wykorzystywane jest głównie w diagnostyce chorób i zaburzeń oraz w badaniach naukowych. Dzięki tej metodzie naukowcom udało się znaleźć 16 wariantów, które - ich zdaniem - są powiązane z utrzymaniem prawidłowej wagi.

Dodatkowo okazało się, że do ekspresji wszystkich tych genów dochodzi w podwzgórzu - obszarze w mózgu odpowiedzialnym za łaknienie i metabolizm.

Odkrycia mogą przyczynić się do opracowania nowych terapii

Największą uwagę badaczy przykuł wariant genu GPR75. Badani, u których zauważono mutację powodującą nieaktywność jednej z kopii genu, wykazywali średnio o 5,3 kilograma mniejszą wagę, niż osoby, u których aktywne były obie kopie. Według badaczy osoby te miały również 50 proc. mniej szans na przybranie na wadze.

Aby potwierdzić odkrycie, zespół badaczy powtórzył eksperyment na myszach, porównując dwie grupy gryzoni z aktywnym i nieaktywnym wariantem genu GPR75. Obie grupy karmiono tymi samymi, wysokotłuszczowymi posiłkami. Badanie wykazało, że myszy z w pełni aktywnym wariantem genu GPR75 miały tendencję do większego przybierania na wadze - średnio ok. 44 proc.

Badacze zaznaczają, że ich odkrycia mogą przyczynić się do opracowania nowych terapii, w tym lekowych, mogących pomóc ludziom w kontroli masy ciała.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH