Niemcy biorą się za szczepienie na covid dzieci

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP   29-04-2021, 18:02

Niemcy biorą się za szczepienie na covid dzieci Niemcy chcą szczepić na covid w tym roku także dzieci Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Szczepionka na covid może zostać do czerwca zatwierdzona dla młodzieży powyżej 12 lat i do jesieni dla wszystkich dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy.

Minister zdrowia RFN Jens Spahn zapowiedział 29 kwietnia, że dzieci w wieku powyżej 12 lat będą szczepione przeciw Covid-19 najpóźniej podczas wakacji.

Preparat BioNTech/Pfizer może zostać zatwierdzony do stosowania w tej grupie wiekowej w czerwcu - przewiduje szef BioNTech Ugur Sahin.

Czekają na rejestrację
- Liczę na szybkie zezwolenie Unii Europejskiej - powiedział Spahn podczas czwartkowej konferencji prasowej zaznaczając, że młodzież powyżej 12. roku życia będzie szczepiona po zatwierdzeniu dla niej preparatów przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Założyciel i dyrektor generalny BioNTech Ugur Sahin powiedział tygodnikowi "Der Spiegel", że dane dotyczące testów klinicznych szczepionki u młodzieży w wieku 12-15 lat zostały już przekazane amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA). Pfizer i BioNTech starają się o rozszerzenie pozwolenia na stosowanie tej substancji na tę grupę wiekową w USA.

Analogiczny wniosek dotyczący stosowania szczepionki w UE powinien wpłynąć do EMA - powiedział Sahin.

Wpierw 12 lat plus, później powyżej 6 miesięcy
Według niego szczepionka może zostać do czerwca zatwierdzona dla młodzieży powyżej 12 lat i do jesieni dla wszystkich dzieci w wieku powyżej sześciu miesięcy.

Mający siedzibę w niemieckiej Moguncji BioNTech wraz z amerykańskim Pfizerem prowadzi od marca badania kliniczne swojej szczepionki przeciw Covid-19 w grupie dzieci w wieku od pół roku do 11 lat.

- Wstępne wyniki dla grupy wiekowej 5-11 lat mogą być dostępne w lipcu, dla młodszych dzieci we wrześniu. Ich ocena zajmie od czterech do sześciu tygodn - powiedział Sahin. Dodał, że po przeanalizowaniu danych zostanie złożony wniosek o zatwierdzenie szczepionki do stosowania u wszystkich dzieci.

6 mln osób po pełnym cyklu szczepień
- Pandemię można zatrzymać tylko wtedy, gdy również dzieci i młodzież zostaną zaszczepione preparatem zatwierdzonym dla ich grupy wiekowej - podkreślił w rozmowie ze "Spieglem" prof. Joerg Doetsch, dyrektor Kliniki Medycyny Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Kolonii oraz prezes Niemieckiego Towarzystwa Pediatrii i Medycyny Młodzieży.

W Niemczech co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło 20,5 mln osób - prawie jedna czwarta (24,7 proc.) wszystkich mieszkańców. Cały cykl szczepień przeszło ponad 6,1 mln (7,4 proc.) Niemców.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH