
W ciągu ostatnich dwóch lat w Niemczech znacznie wzrosła liczba przypadków zachorowań na niebezpieczne choroby zakaźne - tak wynika z raportu Robert Koch Institute cytowanego przez najnowsze wydanie "Gazety Polskiej".
"Gazeta Polska" omawia Roczny Raport Epidemiologii Chorób Zakaźnych opublikowany w Niemczech 12 lipca 2017 roku.
Według raportu od 2015 r. w Niemczech znacznie wzrosła liczba przypadków zachorowań na epidemiczne zapalenie spojówek, ospę wietrzną, cholerę, kryptosporydiozę, dengę i bąblowicę. Odnotowano też wyraźnie zwiększoną liczbę zakażeń hantawirusowych, infekcyjnych zapaleń wątroby, zatruć jadem kiełbasianym, gorączek krwotocznych i dużo częstsze występowanie enterokrwotocznego szczepu Escherichia coli oraz bakterii Haemophilus influenzae.
Nastąpił również nieoczekiwany wzrost zachorowań na giardiozę, HIV/AIDS, gruźlicę, trąd, dur epidemiczny, odrę, menigokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, nagminne zapalenie przyusznic, dur rzekomy, różyczkę, dyzenterię, kiłę, toksoplazmozę, włośnicę, gruźlicę, tularemię, tyfus i krztusiec.
Tygodnik przekonuje, że nie może być mowy ani o zbiegu okoliczności, ani o błędzie statystycznym. "GP" podaje przykład liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu B - która wzrosła z 755 w 2014 r. do 3006 w 2016 r., a także liczby chorych na odrę, która w tym czasie wzrosła w tym aż o 450 procent.
"GP" cytuje słowa dr. Michaela Meltera z akademickiego szpitala w Ratyzbonie, który w 2015 r. mówił o tym, że migranci przyjmowani do placówki pojawiają się tam z chorobami niemal niespotykanymi w Niemczech. - Z niektórymi z tych dolegliwości nie miałem styczności od 20-25 lat. A wielu moich młodszych kolegów w ogóle nigdy ich nie widziało - cytuje lekarza tygodnik.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych