Bierne palenie, na które narażone są dzieci we wczesnym wieku 4-5 lat może podnieść im ciśnienie, co w dojrzałym wieku skutkować będzie dolegliwościami serca.
Jak twierdzą niemieccy naukowcy, których badania omawia publikacja „Circulation”, zapobieganie chorobom wieku dojrzałego takim, jak udar lub atak serca rozpoczyna się we wczesnym dzieciństwie.
– Palenie przez rodziców ma negatywne skutki nie tylko dla rozwoju płuc dzieci, ale stwarza ryzyko dla ich sercowo-naczyniowego zdrowia w przyszłości – cytuje „Circulation” dr. Giacomo Simonettiego z uniwersytetu w Heidelbergu.
Palacze rzucający nałóg, w okresie 10 lat od zaprzestania palenia zmniejszają ryzyko zachorowania na raka i choroby serca do poziomu porównywalnego ze stopniem ryzyka u osób niepalących. Nie ma jednak pewności, czy ten sam efekt występuje w przypadku dzieci narażonych na bierne palenie.
Powodem jest to, że ciśnienie krwi w dzieciństwie ma związek z ciśnieniem w wieku dorosłym, co oznacza, że szkód wyrządzonych zdrowiu w dzieciństwie nie można odwrócić.
Dr Simonetti ma nadzieję, że ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u biernych palaczy w dzieciństwie zmniejszy się z chwilą, gdy jako młodzi ludzie zmienią otoczenie, w którym nie będą na narażeni na bierne palenie. Na obecnym jednak etapie naukowcy nie wiedzą, czy szkoda wyrządzona zdrowiu w dzieciństwie jest do naprawienia, ani jak dużo czasu może to zająć.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych