Niesteroidowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko udaru

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   13-01-2011, 09:27

Niesteroidowe leki przeciwzapalne zwiększają ryzyko udaru Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szeroko stosowane środki przeciwbólowe zwiększają ryzyko udaru i ataku serca, gdy przyjmowane są regularnie w wysokich dawkach w dłuższym okresie czasu.

Dlatego nie są bezpieczne dla pacjentów cierpiących na dolegliwości sercowe - wynika z badań lekarzy szwajcarskich omawianych w najnowszym „British Medical Journal“.

Eksperci z uniwersytetu w Bernie przeanalizowali wyniki 31 klinicznych testów z udziałem ponad 116 tys. pacjentów powyżej 65. roku życia, będących w złym stanie zdrowia np. z powodu osteoporozy, pod kątem wpływu stosowanych środków uśmierzających ból na kondycję ich serca.

Obawy, iż częste przyjmowanie leków przeciwbólowych zwiększa ryzyko ataków serca i udarów wiążą się z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i ich odmianą tzw. selektywnym inhibitorem COX-2 (atakującym bezpośrednio enzym wywołujący zapalenia i ból).

Badania przeprowadzono na lekach: naproxen, ibuprofen, diclofenac, celecoxib, etoricoxib, rofecoxib oraz lumiracoxib. Są to leki przypisywane przez lekarzy w przypadku bolesnych, przewlekłych stanów, jak np. osteoporoza i przyjmowane są częściej i w o wiele wyższych dawkach niż dostępne bez recepty leki na nieregularne bóle np. głowy lub mięśni.

W porównaniu z pacjentami przyjmującymi sztuczny lek, u osób przyjmujących lumiracoxib zaobserwowano większe ryzyko ataku serca, a popularny w Wielkiej Brytanii ibuprofen miał związek z wyższym ryzykiem udaru (trzykrotnie wyższym).


Diclofenac niemal potrajał ryzyko ataku serca, rofecoxib ponad dwukrotnie, zaś etoricoxib i diclofenac czterokrotnie zwiększały ryzyko śmierci z powodu powikłań sercowo-naczyniowych. Za najmniej szkodliwy z listy stosowanych leków przeciwbólowych uznano naproxen.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH