NLPZ - dotrzeć z wiedzą do pacjenta, zanim będzie za późno

FARMAKOTERAPIA

Autor: Milena Motyl/rynekaptek.pl   29-11-2017, 08:01

NLPZ - dotrzeć z wiedzą do pacjenta, zanim będzie za późno Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Często dochodzi do sytuacji, w której pacjenci nieświadomie przyjmują wielokrotnie wyższe od zalecanych dawki leków, np. ibuprofenu lub paracetamolu. Może to skutkować ciężkim zatruciem, a nawet zgonem - wskazał dr Grzegorz Cessak, prezes URPL.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są najczęściej stosowaną grupą leków przez pacjentów. Zakres ich działania to oprócz właściwości przeciwzapalnych, przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, także działanie antyagregacyjne – chodzi o tzw. leki przeciwpłytkowe zawierające kwas acetylosalicylowy, czyli popularną aspirynę.

Liczba NLPZ dostępnych na rynku bez recepty jest bardzo duża. Obecnie w obrocie znajduje się 161 preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy, 177 leków zawierających paracetamol, a także 163 produkty zawierające w składzie ibuprofen.

Cel – uświadomić pacjenta
Z uwagi na powszechność stosowania tych preparatów, głównie w celu uśmierzania bólu, w Polsce coraz częściej dochodzi do zatruć spowodowanych właśnie częstym i nadmiernym przyjmowaniem leków.

Dlatego Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych po raz kolejny w ramach kampanii „Lek Bezpieczny” zorganizował konferencję (Warszawa, 28 listopada), podczas której zwrócił uwagę na ogromną skalę zażywania NLPZ, zarówno w sytuacjach, w których ich stosowanie jest wskazane, jak i bezzasadne.

Celem kampanii jest przekazanie istotnej wiedzy pacjentom o tej grupie leków - jakie są wskazania do stosowania oraz zagrożenia wynikające z niewłaściwego ich przyjmowania. Urząd poprzez kampanię chce także uczulić pacjentów na to, aby zawsze pamiętali o czytaniu ulotek dołączonych do leków. W ten sposób będą w stanie sami ustrzec się przed licznymi działaniami niepożądanymi wynikającymi z niewłaściwego stosowania preparatów przeciwbólowych.

Dr Grzegorz Cessak, prezes URPL i równocześnie wiceprzewodniczący Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków, zwrócił uwagę, iż niesteroidowe leki przeciwzapalne przynoszą istotną ulgę pacjentom, znosząc lub ograniczając dolegliwości bólowe różnego pochodzenia. - Trzeba leczyć przyczynę bólu. Stosowanie leków przeciwbólowych jest wyłącznie działaniem wspomagającym, a nie celem samym w sobie – podkreślił prezes Urzędu.

comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH