No jabs, no job: ten milionowy kraj wprowadza obowiązek szczepień dla pracowników

FARMAKOTERAPIA

Autor: moneycontrol.com   09-07-2021, 10:02

No jabs, no job: ten milionowy kraj wprowadza obowiązek szczepień dla pracowników Fidżi walczy z covid-19 - chce wprowadzić obowiązek szczepień dla pracowników Fot. ShutterStock Data dodania: 20 grudnia 2022

Fidżi ogłosiło zamiar wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko covid-19 dla wszystkich pracowników. Padły konkretne daty, do kiedy należy przyjąć dawki. Jak nie - zwolnienie.

Premier Fidżi, Frank Bainimarama zapowiedział, że wszyscy urzędnicy państwowi tego 930-tysięcznego kraju południowego Pacyfiku muszą iść na urlop, jeśli nie otrzymają pierwszej dawki szczepionki do 15 sierpnia i zostaną zwolnieni, jeśli nie otrzymają drugiej do 1 listopada.

Podano też harmonogram obowiązku zaszczepienia się pracowników sektora prywatnego. W ich przypadku pierwszą dawkę powinni otrzymać do 1 sierpnia.

Osoby, które nie zastosują się do tego, mają być karane wysokimi grzywnami, a firmom grozi zamknięcie.

- "Nie ma szczepienia, nie ma pracy" – to jest teraz polityką rządu i będzie egzekwowane przez prawo – powiedział 8 lipca Bainimarama w ogólnokrajowym przemówieniu do narodu.

Kraj wolny od zakażeń. Do czasu

Przez długi czas, kiedy na całym świecie szalał wirus, Fidżi udało się przed nim uchronić. Do kwietnia na wyspie nie odnotowało przypadków zakażenia. Jednak w kwietniu na Fidżi dotarł wariant Delta, po raz pierwszy wykryty w Indiach i szybko zaczął się rozprzestrzeniać. Kraj odnotowuje obecnie ponad 700 nowych przypadków dziennie.

Twarda polityka rządu jest też efektem powszechnego lekceważenia środków bezpieczeństwa, takich jak dystans społeczny i noszenie maseczek. Jednocześnie szybki przyrost zakażeń i zgonów jest dużym wyzwaniem dla niedofinansowanego systemu opieki zdrowotnej.

Z drugiej strony rząd wybrał przymus szczepień, by nie wprowadzać lock-downu całego kraju, z obawy przed kosztami ekonomicznymi oraz niemożnością jego egzekwowania.

Walczą też z dezinformacją

Na Fidżi udostępniono mieszkańcom preparaty AstraZeneca. Dotychczas pierwszą dawkę otrzymało prawie 340 tys. dorosłych. Pomoc Fidżi zapowiedziała Australia, która ma dostarczyć w sumie 400 tys. dawek szczepionki.

Jednocześnie premier Bainimarama włączył się w akcje promocji szczepień i walki z dezinformacją w Internecie, która zniechęca do immunizacji.

- Nie zostałem namagnesowany ani mikroczipowany przez szczepionkę, nie otrzymałem znaku bestii ani żadnego innego stworzenia – szczepionka nikomu tego nie robi – przekonuje premier wyspy.

Zaś reprezentanci drużyny rugby występują w koszulkach z napisem "szczepić Fidżi" zamiast logo sponsora.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH