Norwegia: zarzuty Justyny Kowalczyk rozpoczęły debatę o astmie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   24-08-2010, 10:48

Norwegia: zarzuty Justyny Kowalczyk rozpoczęły debatę o astmie Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zarzuty trzykrotnej medalistki olimpijskiej z Vancouver Justyny Kolawczyk w stosunku do jej rywalki Marit Bjoergen podczas lutowych igrzysk w Kanadzie zapoczątkowały ostrożną debatę wśród norweskich lekarzy.

Badania wykazały, że połowa norweskich biegaczy narciarskich cierpi na astmę, a jedna czwarta zażywa regularnie leki przeciw tej chorobie - ujawniła norweska akademia wychowania fizycznego NIH.

- Podczas letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie i zimowych w Vancouver około 25 procent naszych reprezentantów stosowało leki znajdujące się na liście dopingowej po uzyskaniu zezwolenia od międzynarodowych federacji sportowych - powiedział główny lekarz olimpijskiej reprezentacji Norwegii Lars Engebretsen.

- Badamy naszych reprezentantów regularnie, przynajmniej raz w roku i okazuje się, że połowa z nich cierpi na astmę, a szczególnie biegacze i biegaczki narciarskie - powiedział profesor Kai-Hakon Carlsen z NIH w norweskiej telewizji NRK.

Wyjaśnił, że zwłaszcza podczas wyczerpujących imprez, jak np. Tour de Ski - z wieloma konkurencjami w krótkim czasie - w zimnym powietrzu poważnie obciążone zostają drogi oddechowe. W dodatku astma wzmaga się wraz z latami treningów.

Carlsen wymienił również dyscypliny, w których sportowcy są najbardziej narażeni na astmę. - Są to głównie biegacze narciarscy z powodu m.in. wdychania zimnego powietrza. Łyżwiarze figurowi wdychają miniaturowe drobinki lodu, a pływacy chlor.

Zdaniem profesora leki stosowane przeciw astmie w dozwolonych przypadkach nie są dopingiem, nawet jeżeli znajdują się na liście środków dopingowych. - Liczne badania udowodniły że zdrowym sportowcom one nie pomagają, a chorym ułatwiają rywalizację na równym poziomie ze zdrowymi.

Problemu nie widzi też przewodniczący norweskiej organizacji antydopingowej „Antydoping Norge” Anders Solheim: - Sportowcy mogą stosować lekarstwa przeciw astmie tak długo, dopóki nie pomagają im one w większym stopniu niż w przypadku, gdyby byli zdrowi.

NRK przypomniała, że w trakcie zimowych igrzysk w Vancouver Justyna Kowalczyk sugerowała, że Marit Bjoergen uzyskiwała lepsze wyniki dzięki stosowaniu leków przeciw astmie.

- Bjoergen uzyskała pozwolenie na stosowanie tych leków, lecz faktem jest, że jeżeli dane podane przez NIH są wiarygodne, to na astmę cierpi trzy razy więcej naszych sportowców niż wskazuje na to średnia krajowa - skomentowała NRK.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH