Nowa metoda wykrywania pasożytów we krwi

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   31-03-2011, 10:52

Powstało pierwsze mikroprzepływowe urządzenie określane jako laboratorium na chipie, które umożliwia wykrycie pasożytów we krwi, dzięki różnicy w ich kształcie w stosunku do krwinek. Nowy układ może zostać użyty do wczesnej diagnozy między innymi śpiączki afrykańskiej - donosi "Lab on a Chip".

Śpiączka afrykańska, inaczej zwana trypanosomatozą afrykańską to niebezpieczna, śmiertelna choroba, która wywoływana jest przez pasożyta należącego do rodziny świdrowców - świdrowca gambijskiego (Trypanosoma gambiense) oraz świdrowca rodezyjskiego (Trypanosoma rhodesiense). Pasożyt ten przenoszony jest przez muchy tse-tse.

Choć istnieją tradycyjne metody diagnostyczne stosowane do identyfikacji tej choroby, główny problem polega na przygotowaniu próbki krwi, to jest oddzieleniu pasożytów od krwi, tak by można go było zidentyfikować za pomocą zwykłego mikroskopu optycznego. Dodatkowo należy zagęścić próbkę, by ilość pasożytów była odpowiednio duża, co ułatwia bezbłędną identyfikację.

Nowe urządzenie, nad którym pracowali naukowcy ze szwedzkiego University of Lund, może być pomocne w uproszczeniu metody diagnostycznej. Badacze skonstruowali miniaturowe tzw. laboratorium na chipie, czyli zaawansowany układ mikroprzepływowy, gdzie wewnątrz mikroskopijnego kanału frakcjonowana jest próbka krwi i oddzielane są elementy tworzące krew, od znajdujących się we krwi pasożytów.

Wielkość mikroukładu ściśle dopasowano do wielkości pasożytów, które miały być oddzielone od krwi. Dzięki temu, zachodziła szybka separacja pasożytów i elementów wchodzących w skład krwi, przy jednoczesnym zagęszczeniu pasożytów, które następnie można było w łatwy sposób zidentyfikować przy użyciu mikroskopu optycznego.

Jak twierdzą naukowcy, to pierwszy etap badań, który ma zakończyć się stworzeniem taniej platformy do szybkiej diagnozy różnych chorób wywoływanych przez pasożyty. Większość osób zapadających na tego typu schorzenia mieszka w rejonach ubogich lub pozbawionych dostatecznej opieki medycznej. Fakt ten powoduje, że opracowywane docelowe diagnostyczne urządzenie musi być proste w obsłudze oraz bardzo tanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH