Nowa mutacja koronawirusa. Tym razem japońska

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/ PAP   09-03-2021, 15:36

Nowa mutacja koronawirusa. Tym razem japońska Mamy nową odmianę koronawirusa (Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Mamy już brytyjską, południowoafrykańską i brazylijską odmianę koronawirusa. Teraz w Japonii zidentyfikowano lokalna odmianę, która wywołuje obawy o niższą skuteczność szczepionek.

U prawie 400 osób wykryto dotąd w Japonii zakażenie japońskim wariantem koronawirusa, który różni się od innych nowych odmian patogenu i wywołuje obawy o niższą skuteczność szczepionek – podał 9 marca japoński państwowy instytut chorób zakaźnych.

Wariant zidentyfikowany w Japonii ma jednak pewne cechy wspólne z odmianami wykrytym po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii, RPA i Brazylii. Instytut podejrzewa, że cechy te mogą przekładać się na wzrost ryzyka ponownego zakażenia i sprawiać, że obecne szczepionki będą przeciwko niemu mniej skuteczne - przekazała agencja Kyodo.

Do 3 marca zakażenie japońskim wariantem zdiagnozowano w Japonii u 394 osób, głównie w regionie Kento, gdzie leży Tokio. Kolejne dwa przypadki wykryto wśród osób przechodzących kwarantannę.

- Nie sądzimy, aby ten wariant stawał się bardziej dominujący, ale będziemy dalej starali się lepiej zrozumieć sytuację - oświadczył szef centrum odpowiedzi na sytuacje kryzysowe w instytucie chorób zakaźnych Tomoya Saito.

Saito ocenił, że nowy wariant przybył prawdopodobnie do Japonii z zagranicy, ale szczegóły nie są na razie znane. Zdaniem naukowca priorytetem dla władz Japonii powinna być odpowiedź na wariant brytyjski, który uznawany jest za bardziej zaraźliwy.

Co wiemy o dotychczasowych mutacjach?
Wariant brytyjski (B.1.1.7) charakteryzuje się większą zaraźliwością, wyższą liczbą reprodukcyjną i wyższą wiremią. Istnieją przesłanki, że może być to związane z większą śmiertelnością, jednak dane w tym zakresie są ograniczone. W chwili obecnej, nie ma dowodów na zmniejszoną skuteczność szczepionek. Jedna z form tego wariantu B.1.1.7 - E484K, kilkukrotnie wykryta w Wielkiej Brytanii, ma dodatkową mutację, która występuje również w wariantach południowoafrykańskim i brazylijskim.

Południowoafrykański wariant wirusa (B.1.351) również charakteryzuje się większą zaraźliwością. Kilka badań wskazuje na mniejszą skuteczność przeciwciał neutralizujących powstałych po przechorowaniu lub zaszczepieniu przeciwko oryginalnemu wariantowi wirusa.

Brazylijski wariant wirusa (B.1.1.28) pod względem mutacji przypomina wariant południowoafrykański. Podejrzewa się, że może mieć on wyższą zdolność transmisji. Stwierdzone w tym wariancie wirusa mutacje, np. E484K, obecne w wariantach B.1.353, wskazują na potencjalne zmniejszenie skuteczności przeciwciał neutralizujących.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH