Otwarcie Pracowni Inżynierii Komórkowej i Tkankowej Zakładu Biologii Komórki utworzonej ze wspólnej inicjatywy Małopolskiego Centrum Biotechnologii i Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dzięki uruchomieniu pracowni możliwa będzie realizacja innowacyjnych projektów aplikacyjnych związanych z wykorzystaniem komórek macierzystych i progenitorowych skóry w leczeniu ran, a także badań nad optymalizacją hodowli komórek tkanki chrzęstnej i jej wykorzystaniem w leczeniu chonodromalacji. Laboratorium o powierzchni 68 m2 powstało w ramach realizacji projektu Małopolskie Centrum Biotechnologii zgodnie z najnowszymi standardami Unii Europejskiej i zostało wyposażone w ramach projektu Biotechnologia Molekularna dla Zdrowia realizowanego na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ. Pracownia Inżynierii Komórkowej i Tkankowej to jedyna w Polsce jednostka z ponad 10-letnim doświadczeniem w leczeniu ran z wykorzystaniem hodowanych In vitro komórek skóry. Oprócz aplikacji w leczeniu rozległych oparzeń i troficznych owrzodzeń, namnażane in vitro komórki skóry mogą być użyte również w chirurgii plastycznej. Mogą również znaleźć zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.
Małopolskie Centrum Biotechnologii (MCB) to projekt utworzenia przez największe uczelnie Krakowa (UJ i UR) wspólnego ośrodka badawczego umożliwiającego wykonywanie kompleksowych badań na różnych poziomach funkcjonowania organizmu, powodującego zwiększenie konkurencyjności polskiej myśli biotechnologicznej, a także zacieśnienie współpracy między sferą badawczo-rozwojową a gospodarką.
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych