Ukończenie prac nad nowymi lekami przeciwcukrzycowymi pozostającymi obecnie w środkowych i późnych fazach rozwoju, a następnie ich komercjalizacja, to wspólny cel firm Eli Lilly i Boehringer Ingelheim.
Zawarte pomiędzy nimi porozumienie o zasięgu ogólnoświatowym dotyczy analogów insuliny: LY2605541 i LY2963016 oraz dwóch środków doustnych: linagliptyny i BI10773. Badane przez Eli Lilly analogi powinny wejść w tym roku w III fazę testów klinicznych. LY2605541 jest analogiem insuliny charakteryzującym się nową budową cząsteczki. LY2963016 bazuje na insulinie glarginie, czyli analogu insuliny ludzkiej o przedłużonym okresie działania.
Pozostałe leki powstały w laboratoriach Boehringer Ingelheim. Linagliptyna jest inhibitorem dipeptydylqopeptydazy-4 (DPP-4). Będzie miała formę tabletki stosowanej raz dziennie w leczeniu cukrzycy typu 2. Obecnie przechodzi procedurę rejestracyjną w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.
Z kolei BI10773 to inhibitor zależnego od sodu transportera glukozy (białka SGLT2), należący do nowej grupy leków, które blokują reabsorpcję glukozy w nerkach. W zeszłym roku rozpoczęła się rekrutacja ochotników do udziału w III fazie badania klinicznego.
Wspomniana umowa obejmuje także opcję wspólnych prac nad przygotowaniem i wprowadzeniem do obrotu przeciwciała monoklonalnego (przeciw TGF-beta), badanego aktualnie przez Eli Lilly. Źródło: Boehringer Ingelheim
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych