Nowe rozwiązania dla diabetologii

FARMAKOTERAPIA

Autor: Boehringer Ingelheim, Robert Gontarek/rynekaptek.pl   28-01-2011, 07:52

Nowe rozwiązania dla diabetologii Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ukończenie prac nad nowymi lekami przeciwcukrzycowymi pozostającymi obecnie w środkowych i późnych fazach rozwoju, a następnie ich komercjalizacja, to wspólny cel firm Eli Lilly i Boehringer Ingelheim.

Zawarte pomiędzy nimi porozumienie o zasięgu ogólnoświatowym dotyczy analogów insuliny: LY2605541 i LY2963016 oraz dwóch środków doustnych: linagliptyny i BI10773.

Badane przez Eli Lilly analogi powinny wejść w tym roku w III fazę testów klinicznych. LY2605541 jest analogiem insuliny charakteryzującym się nową budową cząsteczki. LY2963016 bazuje na insulinie glarginie, czyli analogu insuliny ludzkiej o przedłużonym okresie działania.

Pozostałe leki powstały w laboratoriach Boehringer Ingelheim. Linagliptyna jest inhibitorem dipeptydylqopeptydazy-4 (DPP-4). Będzie miała formę tabletki stosowanej raz dziennie w leczeniu cukrzycy typu 2. Obecnie przechodzi procedurę rejestracyjną w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Z kolei BI10773 to inhibitor zależnego od sodu transportera glukozy (białka SGLT2), należący do nowej grupy leków, które blokują reabsorpcję glukozy w nerkach. W zeszłym roku rozpoczęła się rekrutacja ochotników do udziału w III fazie badania klinicznego.

Wspomniana umowa obejmuje także opcję wspólnych prac nad przygotowaniem i wprowadzeniem do obrotu przeciwciała monoklonalnego (przeciw TGF-beta), badanego aktualnie przez Eli Lilly.

Źródło: Boehringer Ingelheim
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus


BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH