Nowe terapie dla chorych z nowotworem gruczołu krokowego

FARMAKOTERAPIA

Autor: UroConti/ rynekaptek.pl   31-10-2017, 12:40

Nowe terapie dla chorych z nowotworem gruczołu krokowego Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowa lista leków refundowanych obowiązująca od 1 listopada, przyniosła dobre informacje dla pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego. Po kilkuletniej batalii środowisk pacjenckich, do refundacji zostały włączone dwa nowe leki dla takich chorych.

Chodzi o enzalutamid oraz dichlorek-radu 223. Obydwa w ramach programu lekowego „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD‐10 C‐61)”. Dzięki tym zmianom, pacjenci z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego, będący po chemioterapii, będą mieli dostęp do trzech substancji: enzalutamidu, dichlorku radu 223 oraz octanu abirateronu.

Sekcja prostaty Stowarzyszenia Osób z NTM „UroConti” od wielu miesięcy intensywnie domagała się poszerzenia programu lekowego o nowoczesne leki, które według badań naukowych przedłużają życie pacjentów z zaawansowanym rakiem prostaty opornym na kastrację, jak również poprawiają jego jakość. 

Od 1 listopada program lekowy „Leczenie opornego na kastrację raka gruczołu krokowego z przerzutami (ICD‐10 C‐61)” będzie oferował aż trzy leki w miejsce dotychczasowego jednego.

Oprócz refundacji dwóch nowych leków, w ramach programu lekowego, w przypadku leku octan abirateronu, poszerzone zostało wskazanie refundacyjne o nową populację pacjentów, u których zastosowanie chemioterapii nie jest jeszcze klinicznie wskazane. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH