Nowe warianty koronawirusa: co może wskazywać na zakażenie mutacją SARS-CoV-2?

FARMAKOTERAPIA

Autor: AOTMiT/ rynekaptek.pl   23-02-2021, 07:47

Nowe warianty koronawirusa: co może wskazywać na zakażenie mutacją SARS-CoV-2? Na świecie jest już kilka mutacji koronawirusa. Jak je rozpoznać? Fot. ShutterStock Data dodania: 19 grudnia 2022

Nowe warianty koronawirusa: jakie wyniki laboratoryjne wskazują na obecność nowego wariantu oraz co w wywiadzie epidemiologicznym może wzbudzić podejrzenie, że chory był narażony na nowy wariant?

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji dokonała przeglądu międzynarodowych wytycznych covid-19. Część z nich dotyczy postępowania z nowymi mutacjami koronawirusa.

Przywołuje m.in. najnowsze wytyczne niemieckiego instytutu Roberta Kocha, opisujące warianty wirusa:

Wariant brytyjski (B.1.1.7) charakteryzuje się większą zaraźliwością, wyższą liczbą reprodukcyjną i wyższą wiremią. Istnieją przesłanki, że może być to związane z większą śmiertelnością, jednak dane w tym zakresie są ograniczone.W chwili obecnej, nie ma dowodów na zmniejszoną skuteczność szczepionek. Jedna z form tego wariantu B.1.1.7 - E484K, kilkukrotnie wykryta w Wielkiej Brytanii, ma dodatkową mutację, która występuje również w wariantach południowoafrykańskim i brazylijskim.

Mutacja ta sprawia, że wirus jest mniej wrażliwy na przeciwciała neutralizujące, dlatego istnieje podejrzenie, że obecnie dostępne szczepionki przeciwko temu wariantowi mogą być mniej skuteczne.

Zakłada się, że południowoafrykański wariant wirusa (B.1.351) również charakteryzuje się większą zaraźliwością. Kilka badań wskazuje na mniejszą skuteczność przeciwciał neutralizujących powstałych po przechorowaniu lub zaszczepieniu przeciwko oryginalnemu wariantowi wirusa.

Brazylijski wariant wirusa (B.1.1.28) pod względem mutacji przypomina wariant południowoafrykański. Podejrzewa się, że może mieć on wyższą zdolność transmisji. Stwierdzone w tym wariancie wirusa mutacje, np. E484K, obecne w wariantach B.1.353, wskazują na potencjalne zmniejszenie skuteczności przeciwciał neutralizujących.

"Powyższe warianty wirusa charakteryzują się dużą dynamiką rozprzestrzeniania się. Jednak w chwili obecnej, nie można dokonać wiarygodnej oceny, w jakim stopniu wpływa to na skuteczność dostępnych szczepionek. W Niemczech stwierdzono obecność wszystkich niepokojących wariantów wirusa. Aktualnie prowadzone jest monitorowanie ich obecności i rozprzestrzeniania się" - napisano.

Jak wykryć nowe warianty?
Instytut wymienił też czynniki wskazujące na podejrzenie zakażenia nowym wariantem wirusa.

W celu szybkiego wykrycia nowych wariantów wirusa najbardziej odpowiednie są testy nakierowane na wykrywanie mutacji N501Y, ponieważ wszystkie nowe warianty zidentyfikowane mają mutację N501Y, oraz w chwili obecnej wirusy z mutacją N501Y są w większości przypadków jest jednym z trzech VOC.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH