Nowotowory - plaga Europy

FARMAKOTERAPIA

Autor: LJ/rynekaptek.pl   25-01-2011, 13:22

W Polsce i Europie wzrasta liczba osób chorujących na nowotwory.

Wydatki na leczenie chorób nowotworowych w Polsce od kilku lat sukcesywnie wzrastają. Według danych Ministerstwa Zdrowia w latach 2004-2009 wzrosły z 1,2 do 3,4 mld złotych. Od lat realizowany jest Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych.

- Jednak należy też pamiętać, że w stosunku do innych państw europejskich mamy ogromne zapóźnienia w dostępie do nowych technologii. Podróż ku Europie dopiero się zaczęła – stwierdził prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, podczas konferencji „Dostęp do leczenia onkologicznego w Polsce” (Warszawa, 25 stycznia 2011r.).

Według raportu przygotowanego przez prof. Nilsa Wilkinga z Institutu Karolinska w Sztokholmie, w Polsce wydatki na leczenie onkologiczne w przeliczeniu na jednego obywatela są jednymi z najniższych w Europie. To przekłada się na wysoki wskaźnik umieralności polskich pacjentów.

- Polska jest na trzecim miejscu z 28 państw europejskich pod względem ryzyka zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi – powiedział Nils Wilking.

W 2002 roku całkowita liczba osób, które zmarły z powodu chorób nowotworowych wyniosła 87 800, podczas gdy w 2006 roku sięgnęła 91 632.Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH