Nowotwór bez szans?

FARMAKOTERAPIA

Autor: onet.pl/rynekaptek.pl   03-03-2011, 11:50

Nowotwór bez szans? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Powstała wyjątkowo obiecująca terapia genowa wymierzona w raka. Niszcząc zaatakowane komórki, zdrowe pozostawia nietknięte.

Dr Helen McCarthy ze szkoły farmacji Królewskiego Uniwersytetu w Belfaście wytworzyła sztuczne białko, zbudowane z identycznych składników co białka w ludzkim organizmie. Według badaczki, za jego pomocą można dostarczać do komórek nowotworowych zabójczy dla nich tlenek azotu - informuje internetowe wydanie gazety The Irish Times, a za nim portal Onet. 

Docierając do komórek rakowych, białko zaczyna produkować wspomniany związek chemiczny, który zabija je od razu lub osłabia na tyle, że skuteczność zastosowanej radio- lub chemioterapii może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Eksperci wypowiadający się na temat wyników badań laboratoryjnych oceniają je bardzo wysoko.

Główna zaleta nowej metody polega na tym, że podczas gdy nowotwór jest eliminowany, zdrowe komórki pozostają bezpieczne. Jak twierdzi McCarthy, terapia może być skuteczna zwłaszcza dla pacjentów z nawrotami choroby. Badaczka zamierza dążyć do opracowania sproszkowanego preparatu, który po rozpuszczeniu można będzie podawać w formie zastrzyku. 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH