Nowotwór - za późno wykryty nie daje szansy na wyleczenie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-02-2011, 14:38

Polacy ciągle zbyt późno zgłaszają się do lekarza z niepokojącymi objawami. Tylko 20 proc. chorych na nowotwór złośliwy jest w naszym kraju leczonych we wczesnym stadium choroby - alarmują onkolodzy.

Obchodzony w piątek 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem jest okazją do tego, by uświadamiać konieczność wczesnego wykrywania nowotworów. Z tej okazji Polska Unia Onkologii (PUO) już po raz jedenasty organizuje w sobotę w całej Polsce dzień drzwi otwartych w placówkach onkologicznych.

Jak poinformował prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder, prognozy WHO oraz Międzynarodowej Unii Walki z Rakiem wskazują wyraźnie, że w najbliższych 10-15 latach liczba nowych zachorowań na nowotwory złośliwe ulegnie podwojeniu. W XXI wieku choroby te mogą stać się pierwszą przyczyną zgonów na świecie. Jak wynika z danych dr Medera w 2010 roku w naszym kraju chorobę nowotworową diagnozowano u 160 tys. mieszkańców naszego kraju, a 100 tys. zmarło z jej powodu, wynika z danych udostępnionych PAP przez dr. Medera.

Głównym zabójcą nadal jest rak płuca, w większości spowodowany paleniem papierosów. W 2008 roku był on przyczyną ponad 22 tys. zgonów. Z jego powodu zmarło więcej kobiet niż na raka piersi. Na drugim miejscu pod względem liczby zgonów w całej populacji uplasował się rak jelita grubego.

Tymczasem rozwojowi wielu nowotworów złośliwych można by zapobiec, gdyby ludzie unikali lub minimalizowali narażenie na czynniki rakotwórcze. Onkolodzy radzą, by nie palić tytoniu lub rzucić palenie, ograniczyć alkohol, nie dopuszczać do nadwagi, zdrowo się odżywiać, regularnie ćwiczyć, chronić się przed stresem przewlekłym, opalać z umiarem i unikać solariów, zaszczepić się przeciw wirusowi zapalenia wątroby typu B (HBV), który zwiększa ryzyko raka wątroby, unikać przypadkowych kontaktów seksualnych, starać się wyleczyć wszystkie stany zapalne i udać do poradni genetycznej, jeśli w rodzinie występowały nowotwory.

comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH