Nowotwór - za późno wykryty nie daje szansy na wyleczenie

FARMAKOTERAPIA

Autor: PAP/rynekaptek.pl   04-02-2011, 14:38

Polacy ciągle zbyt późno zgłaszają się do lekarza z niepokojącymi objawami. Tylko 20 proc. chorych na nowotwór złośliwy jest w naszym kraju leczonych we wczesnym stadium choroby - alarmują onkolodzy.


Bardzo ważna jest też tzw. czujność onkologiczna, tj. baczne obserwowanie swojego organizmu pod kątem niepokojących objawów i jak najszybsze zgłaszanie się z nimi do lekarza. Wśród najczęstszych zwiastunów choroby nowotworowej dr Meder wymienił: powiększające się węzły chłonne, białawe zabarwienie i zgrubienie błony śluzowej w jamie ustnej oraz małe niebolesne owrzodzenia na wargach i języku, chrypę, trudności w połykaniu, kaszel, krew przy odkrztuszaniu, ucisk w żołądku, brak łaknienia, wstręt do mięsa, chudnięcie bez przyczyny, powiększające się znamiona na skórze, krew lub krwisty śluz w kale, krwiste upławy, nieregularne krwawienia u kobiet, krew w moczu, częste parcie na pęcherz, stwardnienie, guzek.

Gdyby Polacy wykazywali większą czujność onkologiczną, regularnie wykonywali badania okresowe, korzystali z programu bezpłatnych badań to więcej nowotworów złośliwych można by wykrywać we wczesnym stadium, w którym udaje się uzyskać znacznie większy odsetek wyleczeń.

Z danych przytaczanych przez dr. Medera wynika, że podczas gdy w Polsce tylko 20 proc. chorych na nowotwory jest leczonych we wczesnym stadium, to w USA odsetek ten wynosi 80 proc. Jest to jedna z przyczyn niższej skuteczności leczenia chorób nowotworowych w naszym kraju.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

POLECAMY W PORTALACH